Κέρδισαν και τις απουσίες

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη πέτυχε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ηρακλή απέναντι στην Ανάληψη Βόλου με 45-54.Η ομάδα της Ζωής Γιαννουζάκου παρά τις απουσίες της Κατωπόδη …

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη πέτυχε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ηρακλή απέναντι στην Ανάληψη Βόλου με 45-54.

Η ομάδα της Ζωής Γιαννουζάκου παρά τις απουσίες της Κατωπόδη της Αναστασιάδου και της Τζανή δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και κέρδισε με σχετική ευκολία. Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και έμειναν κοντά στο σκορ.

Η δεύτερη περίοδος ήταν και η καλύτερη για την ομάδα του Ηρακλή που παίζοντας απλά κατάφερε να πάρει μία διαφορά ασφαλείας την οποία και κατάφερε να διατηρήσει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Στην τρίτη περίοδο οι κυανόλευκες έκαναν «κοιλιά» με αποτέλεσμα να μειώσει την διαφορά η ομάδα του Βόλου χωρίς όμως να καταφέρει να πάρει και προβάδισμα, με το σκορ του δεκαλέπτου να κλείνει στο 35-38.

Αυτή η αστάθεια οδήγησε την προπονήτρια του Ηρακλή να περάσει στο παιχνίδι την Αλεξάνδρα Γιαννοπούλου που αν και αντιμετώπιζε ένα πρόβλημα τραυματισμού με τον αυχένα της βοήθησε την ομάδα στο να πάρει πολύτιμες ανάσες και να μεγαλώσει εκ νέου την διαφορά της με το τελικό σκορ να είναι 45-54.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 22-34, 35-38, 45-54.

Ανάληψη Βόλου (Φλεβάρης): Ξενοκώστα, Πρασινούδη, Φουρτουλάκη 4, Αλεξίου 12, Καλαπαναγιώτου 6, Παπαγάκη 16(1), Κατσικλή 2, Μπακράτζα, Γερμελή, Τζούνη 5.

Ηρακλής (Γιαννουζάκου): Χατζηευσταθίου 18, Γιαννοπούλου 7, Γιαννάκη 10(2), Κασάπη, Κανταρά Κ. 3(1), Παυλίδου 2, Πιλλέ 6, Κανταρά Γ, Θωμά 8.