Καλύτερα δε γινόταν

Νίκη… πρόκρισης στην επόμενη φάση του CEV CUP πέτυχε ο Ηρακλής στη Μίκρα επί της Λένικ με 3-0 σετ (25-21, 25-22, 25-18). Οι κυανόλευκοι εμφανίστηκαν …

Νίκη… πρόκρισης στην επόμενη φάση του CEV CUP πέτυχε ο Ηρακλής στη Μίκρα επί της Λένικ με 3-0 σετ (25-21, 25-22, 25-18). Οι κυανόλευκοι εμφανίστηκαν αποφασισμένοι να κάνουν πιο εύκολη τη ζωή τους στον επαναληπτικό του Βελγίου, που θα διεξαχθεί την επόμενη βδομάδα.

Οι Βέλγοι προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν και προηγήθηκαν στο πρώτο σετ με 2-4, όμως οι κυανόλευκοι αντέδρασαν και με τον άσσο του Γκασπαρίνι πέρασαν μπροστά με 6-5. Στο τεχνικό τάιμ-άουτ έφτασαν  πρώτοι με 8-5, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν (9-8), αλλά οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη του αντιπάλου ξέφυγαν με 20-14. Το μόνο που κατάφερε η Λένικ είναι να μετατρέψει το 24-18 σε 24-21, με τον Χάρι Μπρόκινγκ να παίρνει τάιμ-άουτ και τον Ηρακλή να φτάνει στο 25-21.

Στο δεύτερο σετ ο Γηραιός δυσκολεύτηκε περισσότερο, καθώς βρέθηκε να χάνει με 14-16. Η πίεση που άσκησε από το σέρβις απέδωσε, οι γηπεδούχοι έκαναν το 20-18 όμως οι Βέλγοι επέμειναν και το σετ συνεχίστηκε πόντο-πόντο (23-22). Σε εκείνο το σημείο η εμπειρία των κυανόλευκων ήταν αυτή που μέτρησε, με τον Ηρακλή να διαμορφώνει το 25-22.

Με τον αέρα του 2-0 ο Ηρακλής προηγήθηκε στο τρίτο σετ με 9-5, όμως οι Βέλγοι με ένα σερί ισοφάρισαν αρχικά σε 10-10, ενώ πέρασαν και μπροστά με 11-12. Ο Γκασπαρίνι όμως πήρε εκ νέου το «όπλο» του και βοήθησε στο να φτάσουν οι γηπεδούχοι  στο 15-13. Η διαφορά αυξήθηκε στο 17-14, το λάθος του Ντομίνγκεζ έκανε το 18-14, με τον προπονητή της Λένικ, Αλέν Νταρντέν, να παίρνει τάιμ-άουτ. Τίποτα δεν άλλαξε και οι κυανόλευκοι σημείωσαν λίγο αργότερα το 23-17 με τον νεαρό Χαραλαμπίδη. Ένα ακόμα λάθος του Ντομίνγκεζ και το μπλοκ του Μπάρανεκ διαμόρφωσαν το τελικό 25-18.

Ηρακλής: Κάλα 12, Μπάρανεκ 14 (1 άσσο), Κραλ 5, Κανέλλος 7, Γκασπαρίνι 13 (4 άσσους), Προύσαλης, Μπαμπαλιούτας λ (56%), Χαραλαμπίδης 2, Κράβαρικ, Εφραιμίδης.

Λένικ: Κράνεμπεργκ 7, Βέρχες 7, Ντε Μπραμπαντέρ 6, Βαν Γκεντ 1, Βουνενμπαίνα 5, Ντομίνγκεζ 13, Βαν Ρεντέργκεμ λ (57%), Βάλκιρς.