Ευρωπαίες αμαζόνες

Τη δική της ιστορία γράφει η συγκεκριμένη γυναικεία ομάδα του Ηρακλή, καθώς πέτυχε την πρώτη της ευρωπαϊκή νίκη απέναντι στην Κάμνικ, για την πρώτη φάση …

Τη δική της ιστορία γράφει η συγκεκριμένη γυναικεία ομάδα του Ηρακλή, καθώς πέτυχε την πρώτη της ευρωπαϊκή νίκη απέναντι στην Κάμνικ, για την πρώτη φάση του Τσάλεντζ Καπ. Οι κυανόλευκες επικράτησαν με 3-1 σετ (25-15, 20-25, 25-21, 25-12), σκορ που καλούνται να υπερασπιστούν στον επαναληπτικό της Σλοβενίας για να προκριθούν στην επόμενη φάση. Μία μεγάλη βραδιά για το γυναικείο βόλεϊ του Ηρακλή που πανηγυρίζει πλέον και… ευρωπαϊκά.

Στο πρώτο σετ οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά και ξέφυγαν από νωρίς στο σκορ (8-5). Η σλοβένικη ομάδα δε μπορούσε να αντιδράσει και έτσι ήρθε εύκολα το 25-15 για τον Ηρακλή.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε όμως πολύ από το δεύτερο σετ, καθώς η Κάμνικ βελτιώθηκε αισθητά και ανάγκασε τις παίκτριες του Θανάση Στράντζαλη να υποπέσουν σε πολλά λάθη.

Παρά το 3-0 στην αρχή του σετ οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και μάλιστα έφτασαν πρώτες στο τεχνικό τάιμ-άουτ με 6-8. Στο 11-14 ο Θανάσης Στράντζαλης αναγκάστηκε να πάρει τάιμ-άουτ αλλά δεν άλλαξε κάτι, αφού η Κάμνικ αύξησε την υπέρ της διαφορά (11-16).

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι είναι να μειώσουν στο τέλος του σετ σε 18-23, χωρίς όμως να πετύχουν κάτι παραπάνω και έτσι η Κάμνικ ισοφάρισε με 20-25.

Συγκλονιστική ήταν η εξέλιξη του τρίτου σετ, καθώς οι παίκτριες του Θανάση Στράντζαλη κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρους τους 11-15. Με αντεπίθεση διαρκείας ισοφάρισαν σε 16-16, οι φιλοξενούμενοι επέμειναν (17-20), όμως και πάλι οι κυανόλευκες είχαν τα ψυχικά αποθέματα να περάσουν μπροστά με 23-20 και να φτάσουν στο 2-1 σετ με 25-21.

Με ανεβασμένη την ψυχολογία οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν φουριόζοι στο τέταρτο σετ, όπου προηγήθηκαν με 15-5. Η Κάμνικ μείωσε σε 15-8, όμως οι κυανόλευκες συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και έφτασαν με σχετική ευκολία στο 25-12.

Ηρακλής: Τοτσίδου 11, Κυριακίδου 10, Μπάρνακ 16, Λιουλένοβα 12, Ράονιτς 6, Γιακούμπ 9, Κελεσίδου λ 60%, Αναγνώστου, Λαζαρίδου, Δαουλτζόγλου, Λεωνιδάκη, Μπερμπέρογλου.

Κάμνικ: Τούρνσεκ 15, Λέναρτσιτς 5, Τουν 8, Μπίτι 3, Κόσματς 8, Μπρατόζ 2, Ποντλέσνικ λ 58%, Βρχόβνικ 12, Όμπολναρ 2.