Τον πήρε η κατηφόρα

Τραγικός. Αυτή η λέξη μπορεί να χαρακτηρίσει τον σημερινό (27/11) Ηρακλή, που παρουσίασε σημάδια… διάλυσης στην Πάτρα, χάνοντας με κατεβασμένα τα χέρια από την ΕΑΠ …

Τραγικός. Αυτή η λέξη μπορεί να χαρακτηρίσει τον σημερινό (27/11) Ηρακλή, που παρουσίασε σημάδια… διάλυσης στην Πάτρα, χάνοντας με κατεβασμένα τα χέρια από την ΕΑΠ με 3-0 σετ (25-13, 25-22, 25-21). Οι κυανόλευκοι συνέχισαν τις αρνητικές τους εμφανίσεις, έχοντας φοβερά προβλήματα στην υποδοχή και γενικότερα σε όλους τους τομείς.

Ένας Ηρακλής που σε κανένα σημείο της αναμέτρησης δε θύμισε την ομάδα των πρώτων αγωνιστικών. Ο Γηραιός έπαιξε ακόμα χειρότερα από τα παιχνίδια με Λαμία, Κηφισιά και Παναθηναϊκό, με την Πάτρα να «βομβαρδίζει» κυρίως από το σέρβις και τους κυανόλευκους να μη μπορούν να αντιδράσουν.

Έδωσε δε το δικαίωμα στον Γιορντάνοφ και τους συμπαίκτες του να πάρουν μία πολύ εύκολη νίκη, έχοντας 11 άσσους και πολύ καλά ποσοστά στην επίθεση.

Τα προβλήματα στην υποδοχή και την άμυνα ήταν πάρα πολλά, οι φιλοξενούμενοι εξαιτίας αυτών δεν κατάφεραν να παίξουν το γρήγορο βόλεϊ που θέλουν και έτσι επιθετικά ο Ηρακλής υστέρησε.

Οι παίκτες του Χάρι Μπρόκινγκ βρέθηκαν σε πολύ κακή μέρα, τόσο που δε μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν το προβάδισμα που είχαν στο δεύτερο και τρίτο σετ. Μία ομάδα ασύνδετη, χωρίς συνοχή και με πολλά λάθη που στοίχισαν.

Εικόνα που κανένας φίλος του Ηρακλή δεν επιθυμεί να ξαναδεί, ειδικά απέναντι σε αντιπάλους που οφείλει να προσπερνά στη βαθμολογία εφόσον θέλει να έχει υψηλούς στόχους.

Ειδικότερα στο πρώτο σετ οι κυανόλευκοι… παρέμειναν στο πούλμαν της αποστολής που τους μετέφερε χωρίς να παρουσιαστούν στο γήπεδο, καθώς το έχασαν με 25-13. Σκορ που δεν είναι καν άξιο σχολιασμού, με τον Μπρόκινγκ να αναγκάζεται να χρησιμοποιήσει τον Εφραιμίδη στο 12-4 στη θέση του νευρικού και αναποτελεσματικού Κάλα.

Στο δεύτερο σετ ο Γηραιός προηγήθηκε με τον άσσο του Γκασπαρίνι (3-5) αλλά και το μπλοκ (9-13), με τον Γιώργο Χριστόπουλο να παίρνει τάιμ-άουτ. Το 10-14 έγινε άμεσα 13-14, ο Χάρι Μπρόκινγκ πήρε με τη σειρά του τάιμ-άουτ αλλά η κατάσταση αντί να βελτιωθεί χειροτέρεψε, με την ΕΑΠ να περνά μπροστά με 20-19.

Το λάθος του Κάλα έκανε το 21-19, ο Γιορντάνοφ αύξησε τη διαφορά (22-19) και το σετ κατέληξε στα χέρια των γηπεδούχων με 25-22.
Παρόμοια ήταν η εικόνα και του τρίτου σετ, όπου ο Ηρακλής προηγήθηκε με 3-8. Οι άσσοι όμως του Γιορντάνοφ και η καθίζηση των φιλοξενούμενων στην υποδοχή έφερε την Πάτρα σε απόσταση… βολής (7-8), με τον Κάλα να δίνει πάντως εκ νέου σημαντικό προβάδισμα στο 9-12.

Ούτε αυτό ήταν αρκετό για να κατακτήσουν οι κυανόλευκοι σετ, καθώς οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν αρχικά σε 18-18 με τον άσσο του Ζέκοφ, ενώ με τον ίδιο τρόπο ο Κίτσιος έκανε λίγο αργότερα το 23-20, δίνοντας ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα του (25-21).

ΕΑΠ Λουξ (Χριστόπουλος): Ριβέρα 10 (9/12 επ., 1 μπλοκ, 71% υπ. – 57% άριστες), Κόβατς 4 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Ζέκοφ 3 (2άσοι), Κίτσιος 4 (2/5 επ., 2 άσοι), Γιορντάνοφ 17 (12/17 επ., 4 άσοι), Ροντρίγκεθ 14 (10/13 επ., 2μπλοκ, 43% υπ. – 14% άριστες) / Γκαράς -λ 70% υπ. – 40% άριστες.

Ηρακλής (Μπρόκινγκ): Κάλα 12 (11/20 επ., 44% υπ. – 12% άριστες), Μπάρανεκ 10 (6/16 επ., 3 μπλοκ, 50% υπ. – 28% άριστες), Κράβαρικ 2 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Κραλ 2 (2/3 επ.), Προύσαλης, Γκασπαρίνι 10 (8/14 επ., 2 άσοι) / Μπαμπαλιούτας-λ 53% υπ. – 33% άριστες, Κανέλλος 2 (2/3 επ.), Εφραιμίδης, Χαραλαμπίδης.