Έσπασε το σερί, ήττα από τον ΠΑΟ

Την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 βόλεϊ των ανδρών γνώρισε σήμερα (23/11) ο Ηρακλής στη Μίκρα. Οι κυανόλευκοι έχασαν από τον Παναθηναϊκό …

Την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 βόλεϊ των ανδρών γνώρισε σήμερα (23/11) ο Ηρακλής στη Μίκρα. Οι κυανόλευκοι έχασαν από τον Παναθηναϊκό με 0-3 σετ (24-26, 23-25, 21-25) και πλέον συγκατοικούν με τους πράσινους στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι δεν έπιασαν καλή απόδοση απέναντι στους φιλοξενούμενους που παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι έχοντας τον Σαμικά στη βασική τους εξάδα. Τα προβλήματα στην υποδοχή αλλά και τα λάθη σε κρίσιμα σημεία του αγώνα στοίχησαν στο Γηραιό.

Συγκλονιστική ήταν για ακόμα μία φορά η παρουσία του κόσμου που γέμισε το γήπεδο και τραγουδούσε ακόμα και μετά την ήττα.

Οι πράσινοι αιφνιδίασαν τον Ηρακλή στο πρώτο σετ και προηγήθηκαν με 0-2 και 2-5, όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν ισοφαρίζοντας σε 5-5. Λίγο αργότερα μάλιστα έφτασαν πρώτοι στο τεχνικό τάιμ-άουτ (8-6), για να ξεφύγουν ακόμα περισσότερο με τους δύο άσσους του Μπάρανεκ (12-9). Ο Αγκάμεζ όμως απάντησε με τον ίδιο τρόπο και με δύο δικούς του άσσους ισοφάρισε σε 14-14, αναγκάζοντας τον Χάρι Μπρόκινγκ να πάρει τάιμ-άουτ.

Ο Γηραιός ξέφυγε ξανά με 19-16, ενώ το 22-19 έγινε 22-22 χάρη και στους δύο σερί άσσους του Αγκάμεζ. Ο Χάρι Μπρόκινγκ πήρε τάιμ-άουτ αλλά τα λάθη στην επίθεση στοίχησαν με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να φτάσουν στο 24-26.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 5-8, ο Ηρακλής με τους άσσους του Γκασπαρίνι ανέτρεψε την εις βάρους του κατάσταση (11-9) αλλά οι πράσινοι με επίμονη προσπάθεια πέρασαν μπροστά με 12-15.

Οι κυανόλευκοι όμως δεν σταμάτησαν από την πλευρά τους και ισοφάρισαν σε 15-15. Το 18-20 στη συνέχεια διαμορφώθηκε με τις κίτρινες κάρτες σε Προύσαλη και Ζαγκούμνι, ενώ ο Αγκάμεζ σημείωσε το 18-21 αναγκάζοντας τον Χάρι Μπρόκινγκ να πάρει τάιμ-άουτ. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πλησιάσουν τους πράσινους (22-23) όμως και πάλι ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που πήρε  το σετ με 23-25, χάρη στις επιτυχημένες προσπάθειες του Σαμικά.

Στο τρίτο σετ ο Ηρακλής προηγήθηκε με 5-3, οι πράσινοι αρχικά ισοφάρισαν και στη συνέχεια με τον Αγκάμεζ και πάλι πρωταγωνιστή, ξέφυγαν με 9-12. Στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ έφτασαν πρώτοι (12-16), οι Μπάρανεκ και Κάλα μείωσαν σε 14-16, ενώ ο Κράβαρικ έκανε με άσσο το 16-17. Το 17-19 έγινε με απόφαση του διαιτητή που αμφισβητήθηκε έντονα, το μπλοκ του Σαμικά σημείωσε το 17-20 και ο Χάρι Μπρόκινγκ αναγκάστηκε να πάρει τάιμ-άουτ.

Το σετ συνέχισε να είναι συναρπαστικό με τους Κάλα και Γκασπαρίνι να μειώνουν σε 19-20, τον Σαμικά να κάνει το 19-21 και τους κυανόλευκους να μειώνουν εκ νέου σε 20-21. Ο Αγκάμεζ όμως συνέχισε να σκοράρει (20-23), το λάθος του Μπάρανεκ έκανε το 20-23 και ο Χάρι Μπρόκινγκ αναγκάστηκε και πάλι να πάρει τάιμ-άουτ. Ο Ψάρρας με άσσο πέτυχε το 20-24, ο Γκασπαρίνι μείωσε (21-24) αλλά το λάθος στο σέρβις του διαμόρφωσε το τελικό 21-25.

Ηρακλής (Μπρόκινγκ): Κάλα 15 (14/30 επ., 67% υπ. – 56% άριστες), Μπάρανεκ 13 (11/18 επ., 2 άσοι, 47% υπ. – 37% άριστες), Κανέλλος 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Κραλ 3 (3/4 επ., 1 άσο), Προύσαλης, Γκασπαρίνι 12 (9/16 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας-λ 61% υπ. – 48% άριστες, Κράβαρικ 2 (1/3 επ.), Εφραιμίδης, Χαραλαμπίδης.

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 6 (5/8 επ., 1 άσο, 69% υπ. – 46% άριστες), Ζαγκούμνι 2, Αγκάμεζ 19 (14/22 επ., 5 άσοι), Σαμικά 16 (13/19 επ., 3 μπλοκ, 58% υπ. – 35% άριστες), Σμαραγδής 5 (5/8 επ.), Πανταλέων 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ) / Παπαδημητρίου -λ 65% υπ. – 53% άριστες, , Ντονάς, Ψάρρας 1.