Ο Κόβα την κεφαλιά, ο Βέλλιος το γκολ και… 2-2 (video)

Το άστρο του Απόστολου Βέλλιου, έλαμψε και πάλι. Με κοντινή προβολή του 17χρονου επιθετικού, έπειτα από κεφαλιά ασίστ του Κοβαλέφσκι (!) στο 92′, ο Ηρακλής πήρε …

Το άστρο του Απόστολου Βέλλιου, έλαμψε και πάλι. Με κοντινή προβολή του 17χρονου επιθετικού, έπειτα από κεφαλιά ασίστ του Κοβαλέφσκι (!) στο 92′, ο Ηρακλής πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας, απέναντι στον καλύτερο Ατρόμητο (2-2).

Θα μπορούσε μάλιστα ο Ηρακλής να πάρει και τη νίκη, αν στο 94′ ο Κωνσταντινέας δεν ακύρωνε γκολ του Γιάκομπ για επιθετικό φάουλ επί του Μιχαηλίδη. Και όλα αυτά σε ένα παιχνίδι που μέχρι το 55′ ο Ηρακλής έχανε με 2-0, πληρώνοντας τα λάθη των αμυντικών του.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Στο καλύτερο -επιθετικά- πρώτο ημίχρονο από το ξεκίνημα της χρονιάς, ο Ηρακλής χάνει με 2-0. Πώς συμβαίνει αυτό; Πολύ απλή η απάντηση. Στο μισό γήπεδο δεν αξιοποίησε ούτε μία από τις φάσεις που δημιούργησε και στο άλλο μισό πελαγοδρομούσε.

Κάθε επίθεση του Ατρομήτου μύριζε γκολ, κυρίως από τις γκάφες των μεσοαμυντικών του Ηρακλή. Η αθηναϊκή ομάδα σκόραρε δύο φορές και έχασε άλλες δύο-τρεις κλασικές ευκαιρίες για να διευρύνει τον δείκτη του σκορ.

Ο Κωφίδης έβγαλε από το παιχνίδι τον Ντίκα στο 35′ για να βάλει τον Μπόσνιακ, αν και ο Ρουμάνος δεν ήταν τόσο κακός, όσο κάποιοι άλλοι συμπαίκτες του.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Ο Ηρακλής κατάφερε να μειώσει νωρίς, με παλικαρίσια προσπάθεια του Γιάκομπ, αλλά δεν έδειχνε ικανός να φτάσει στην ισοφάριση, απέναντι σε μία ομάδα που έφτανε εύκολα στην περιοχή του Κοβαλέφσκι, εκμεταλλευόμενη τις γκάφες των αμυντικών του Ηρακλή, αλλά εκεί οι παίκτες του Δώνη προσπαθούσαν να πετύχουν εντυπωσιακά γκολ και όχι να κλειδώσουν τη νίκη.

Ο Κωφίδης έριξε στη μάχη τον Βέλλιο στα τελευταία και ο μικρός πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης, ενώ οι κυανόλευκοι πέτυχαν και ένα ακόμη γκολ, το οποίο όμως ακυρώθηκε.

ΛΕΠΤΟ ΠΡΟΣ ΛΕΠΤΟ

1′ Εξαιρετικός συνδυασμός Ντίκα, Γιάκομπ, Μιλάνο, σουτ του Αργεντινού, η μπάλα λίγο άουτ.

5′ Τρομερή ευκαιρία για τον Ηρακλή. Από την πίεση του Επστάιν, η μπάλα φτάνει στον Ντίκα, ο οποίος με ψηλοκρεμαστό πλασέ δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

11′ Εξαιρετική ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Ατομική ενέργεια του Μπρίτο, ο οποίος σεντράρει στο ύψος του πέναλτι, αλλά του αφύλακτου Αναστασάκου καταλήγει στην αγκαλιά του Κοβαλέφσκι.

12′ Ο Μιλάνο πετάει στον Μάρτος, κούρσα του Ισπανού που αποφεύγει και ένα αντίπαλό του, αλλά στο γύρισμα, ο Νάστος παραχωρεί κόρνερ, στέλνοντας τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

17′ Ο Μπρίτο από διαγώνια θέση, πλασάρει πάνω στον Κοβαλέφσκι.

18′ ΓΚΟΛ: Κάθετη πάσα στον Μπρίτο, ο οποίος νικάει στο σπριντ τον Μάρτος και πλασάρει σωστά τον Κοβαλέφσκι.

20′ Βολίδα του Παπαστεριανού, η μπάλα τραντάζει τη συμβολή των δοκών και καταλήγει άουτ.

22′ ΓΚΟΛ: Οι γκάφες στην άμυνα του Ηρακλή συνεχίζονται και ο Περόνε με διαγώνιο σουτ δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

24′ Ευκαιρία με τον Αποστολόπουλο για το 0-3, αλλά πλασάρει άουτ.

33′ Πάσα του Εσπτάιν στον Γιάκομπ, σουτ του Ρουμάνου, η μπάλα λίγο άουτ.

37′ Κόρνερ του Εσπτάιν, κεφαλιά του Γιάκομπ, δίπλα από το δοκάρι.

40′ Ο Περόνε στρώνει στον Αναστασάκο, αλλά ο Κοβαλέφσκι τον νικάει στο τετ-α-τετ.

55′ ΓΚΟΟΟΟΟΛ: Ο Γιάκομπ κλέβει τη μπάλα, πλασάρει σωστά τον Μιχαηλίδη και 1-2.

66′ Παπαστεριανός στον Μιλάνο, ο Μιχαηλίδης απομακρύνει σε κόρνερ.

68′ Ο Περόνε πλασάρει πάνω στον Κοβαλέφσκι.

73′ Ο Φαβάλι από καλή θέση, πλασάρει πάνω στον Κοβαλέφσκι.

87′ Κεφαλιά του Βέλλιου, πλασέ του Γιάκομπ. οι αμυντικοί απομακρύνουν πάνω από τη γραμμή σε κόρνερ.

90’+2′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: Κόρνερ του Επστάιν, κεφαλιά του Κοβαλέφσκι και από κοντά ο Βέλλιος ισοφαρίζει.

90’+3′ Σέντρα του Επστάιν, ο Γιάκομπ στέλενει τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο Κωνσταντινέας ακυρώνει το γκολ.

ΤΟ ΦYΛΛΟ ΑΓΩΝΑ

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κωφίδης): Κοβαλέφσκι, Κατσαμπής, Παπαζαχαρίας, Μάρτος, Γιαννούλης (86′ Βέλλιος), Παπαστεριανός, Ντιέ, Μιλάνο (79′ Κονέ), Επστάιν, Ντίκα (35′ Μπόσνιακ), Γιάκομπ
Στον πάγκο: Μπαντής, Ηλιάδης, Περπερίδης, Τούμα.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Δώνης): Μιχαηλίδης, Μπαζίνσκι, Αποστολόπουλος, Νεμπεγλέρας, Αναστασάκος, Μελισσάς (87′ Καλαντζής), Περόνε (75′ Κάμπας), Φαβάλι, Μπρίτο (89′ Σφακιανάκης), Νάστος, Σαρμιέντο.
Στον πάγκο: Καραγκιολίδης, Καραγκούνης, Ολιβέιρα, Καραλής.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κωνσταντινέας Π. (Μεσσηνίας)

ΒΟΗΘΟΣ: Τρύφων Π. (Δράμας)

ΒΟΗΘΟΣ: Αλεξέας Η. (Μεσσηνίας)

4ος ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κεμεντσετσίδης Ι. (Κιλκίς)