Φέρτε μας τον Πανιώνιο…

Ο Αμύντας δεν ήταν ο αντίπαλος που θα μπορούσε να σταματήσει τον Ηρακλή. Η ομάδα του Λευτέρη Κακιούση επιβλήθηκε με άνεση 71-50 προσφέροντας σκορ και …

Ο Αμύντας δεν ήταν ο αντίπαλος που θα μπορούσε να σταματήσει τον Ηρακλή. Η ομάδα του Λευτέρη Κακιούση επιβλήθηκε με άνεση 71-50 προσφέροντας σκορ και θέαμα στους 1.500 και πλέον φίλους της που βρέθηκαν στο Ιβανώφειο.

Ο Ηρακλής ήταν δύο κλάσεις ανώτερος του αντιπάλου του. Από τη στιγμή που εκτόξευσε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους δεν είχε κανένα πρόβλημα να κερδίσει. Πλέον το μυαλό όλων βρίσκεται στον αγώνα της Τετάρτης με τον Πανιώνιο (19:00) για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου.

Οι κυανόλευκοι μπήκαν νωθρά στον αγώνα κι έτσι ο Αμύντας κράτησε ένα μικρό προβάδισμα στα πρώτα λεπτά, με 5-8 στο 5΄ και 13-15 στο 7΄. Η είσοδος των Λαμπρόπουλου και Καστλ άλλαξε την εικόνα του αγώνα, με τους κυανόλευκους να γίνονται πιο επιθετικοί και το δεκάλεπτο έκλεισε με 18-15.

Παράλληλα, άρχισε κι ένα εκπληκτικό σερί 20-0 και το σκορ έγινε 33-15 στο 14΄. Παρά την σπασμωδική προσπάθεια του Αμύντα να μειώσει (33-20) η παρουσία δύο πλέι μέικερ (Καστλ, Ακεψιμαϊδη) είχε εξαιρετικά αποτελέσματα στον αμυντικό τομέα, όπου ο Ηρακλής πίεσε κι ανάγκασε τον αντίπαλο σε πολλά λάθη.

Παράλληλα, οι κυανόλευκοι είχαν 8/10 αιφνιδιασμούς στο πρώτο ημίχρονο με τον Λαμπρόπουλο να είναι σε εξαιρετική ημέρα και σε 11 λεπτά συμμετοχής να σημειώνει 17 πόντους. Το ημίχρονο έκλεισε 46-24.

Οι ρυθμοί έπεσαν στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ηρακλής δεν είχε διάθεση να διατηρήσει την ίδια ταχύτητα, αλλά αυτό δεν έριξε και τη διαφορά που κυμάνθηκε γύρω στους 20 πόντους συνεχώς.

Στο τέλος πήραν χρόνο συμμετοχής και οι Τσαλκιτζής, Πεταλωτής με την κερκίδα να έχει στήσει το δικό της πάρτι και το ενδιαφέρον να στρέφεται εκεί, στα συνθήματα και τον παλμό των παιδιών του πετάλου.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 46-24, 57-33, 71-50.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κακιούσης): Καστλ 12 (2), Κέκελης 9(3), Τσαλκιτζής, Ακεψιμαϊδης 2, Λαμπρόπουλος 23(1), Λάππας 4, Πεταλωτής, Καραποστόλου, Πέτροβιτς, Τσαμάτος 9, Μπούτσι 5(1), Δέσπος 7.

ΑΜΥΝΤΑΣ (Βλάχος): Ζούπας 9(1), Μπάρμπας, Σαμοθράκης 8, Μούκας 3(1), Μπούτρος 6, Τζεμής 4, Παγώνης, Δορκοφίκης 8(2), Αγγελόπουλος 4, Λαζαρίδης 3(1), Μουμούρης 2, Γιανναλέτσος 3.