Γενναία εμφάνιση, ήττα με «φωνές»

Πολλά είναι τα παράπονα της γυναικείας ομάδας βόλεϊ του Ηρακλή για τη διαιτησία της κυρίας Κυριοπούλου στο σημερινό (20/11) παιχνίδι της Γλυφάδας με τον Παναθηναϊκό, …

Πολλά είναι τα παράπονα της γυναικείας ομάδας βόλεϊ του Ηρακλή για τη διαιτησία της κυρίας Κυριοπούλου στο σημερινό (20/11) παιχνίδι της Γλυφάδας με τον Παναθηναϊκό, για την 7η αγωνιστική της Α1. Οι κυανόλευκες παρά τη σπουδαία τους εμφάνιση ηττήθηκαν δύσκολα με 3-0 σετ (29-27, 25-22, 25-23), με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για συγκεκριμένες φάσεις αλλά και τις κάρτες που δέχθηκε ο Θανάσης Στράντζαλης.

Από τη μία η ΕΟΠΕ ανάγκασε τον Ηρακλή να αγωνιστεί σε δύο παιχνίδια μέσα σε 48 ώρες και από την άλλη είχε να αντιμετωπίσει και την αρνητική διαιτησία στην αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό στη Γλυφάδα.

Αρχικά σημειώθηκε η σημαντική φάση στο 26-26 του πρώτου σετ, όταν δόθηκε λανθασμένα μπλοκ-άουτ σε επίθεση των γηπεδούχων. Το πρώτο σετ κατέληξε σε πράσινα χέρια με 29-27, ενώ νωρίτερα θα μπορούσαν οι κυανόλευκες να φτάσουν πρώτες στην κατάκτηση του, από τη στιγμή που είχαν προηγηθεί με 7-11.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 17-9 αλλά αυτό δεν πτόησε τις κυανόλευκες, οι οποίες με την ανεβασμένη σήμερα Λιουλένοβα ισοφάρισαν σε 22-22. Τα δύο συνεχόμενα λάθη στην επίθεση στοίχησαν (24-22), ενώ ακολούθησε η φάση που έφερε ως αποτέλεσμα την κίτρινη κάρτα στον προπονητή του Γηραιού.

Στο 24-22 ο τεχνικός του Παναθηναϊκού, Τάκης Φλώρος, διαμαρτυρήθηκε έντονα για λάθος θέσεις του Ηρακλή, με τον Στράντζαλη να αντιδρά και να ζητά κίτρινη κάρτα. Αν’ αυτού, η κυρία Κυριοπούλου έδωσε κάρτα στον προπονητή των φιλοξενούμενων και το σετ ολοκληρώθηκε με 25-22.

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ αποβλήθηκε ο Στράντζαλης και οι παίκτριες του συνέχισαν με τον βοηθό του Πασχάλη Φούσκα στον πάγκο. Παρά το ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 21-16, αντέδρασαν εκ νέου και με περίσσιο πάθος ισοφάρισαν σε 23-23. Νέα λάθη όμως στην υποδοχή διαμόρφωσαν το τελικό 25-23 και το 3-0 σετ για τον Παναθηναϊκό.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φλώρος): Τομάσεβιτς 5 (5/19 επ.), Κουτουξίδου 1, Τζανακάκη 10 (4 άσοι, 4/10 επ., 2  μπλ.), Χατζηνικολάου 10 (8/15 επ., 2 μπλ.), Ντουμιτρέσκου 16 (2 άσοι, 14/27 επ., 2 μπλ.), Μόλναρ 21 (4 άσοι, 13/23 επ., 4 μπλ., 67% υπ.), Μυλωνά (λ- 75%) / Χατζηνίκου.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Στράντζαλης): Τοτσίδου 4 (3/14 επ., 1 μπλ.), Κυριακίδου 8 (1 άσος, 5/12 επ., 2 μπλ.), Μπάρνακ 12 (3 άσοι, 8/28 επ., 1 μπλ.), Λιουλένοβα 15 (14/21 επ., 1 μπλ.), Ράονιτς 5 (2 άσοι, 1/2 επ., 2 μπλ.), Γιακούμπ 10 (8/15 επ., 2 μπλ.), Κελεσίδου (λ- 61%) / Μπερμπέρογλου, Αναγνώστου, Λαζαρίδου.