Με συνοπτικές διαδικασίες

Μία ώρα χρειάστηκε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ηρακλή για να κάμψει την αντίσταση της Λάρισας στο Κατσάνειο. Οι κυανόλευκες επικράτησαν εύκολα με 3-0 σετ …

Μία ώρα χρειάστηκε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ηρακλή για να κάμψει την αντίσταση της Λάρισας στο Κατσάνειο. Οι κυανόλευκες επικράτησαν εύκολα με 3-0 σετ (25-11, 25-15, 25-21) της ΕΑΛ και πλέον βρίσκονται μόνες στην τρίτη θέση της Α1. Αύριο (19/11) ταξιδεύουν οδικώς για την Αθήνα όπου την Παρασκευή (20/11) θα αντιμετωπίσουν στη Γλυφάδα τον Παναθηναϊκό (17.00, Novasports 2).

Όχι μόνο ξεπέρασαν την εντός έδρας ήττα από τον Ολυμπιακό την περασμένη Κυριακή αλλά νίκησαν με σχετική άνεση την Λάρισα σήμερα (18/11) στο Κατσάνειο με 3-0 σετ.

Οι παίκτριες του Θανάση Στράντζαλη προσέφεραν ανά διαστήματα και θέαμα, χωρίς να αφήσουν στις φιλοξενούμενες περιθώρια αντίδρασης. Το πώς θα κυλούσε η εξ αναβολής αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική φάνηκε από νωρίς, όταν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3-0 στο πρώτο σετ. Ο άσσος της Μπάρνακ αύξησε τη διαφορά (8-2) και οι κυανόλευκες δε δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο 25-11.

Ανάλογη ήταν και η εικόνα του δεύτερου σετ (25-15) ενώ στο τρίτο ο Ηρακλής προηγήθηκε με 7-0, με την ΕΑΛ να προσπαθεί να αντιδράσει στη συνέχεια. Προς το τέλος του σετ μείωσε όμως ήταν ήδη αργά, καθώς ο Γηραιός διαμόρφωσε το τελικό 25-21.

Ηρακλής: Τοτσίδου 9, Κυριακίδου 10, Μπάρνακ 16, Λιουλένοβα 9, Ράονιτς 5, Γιακούμπ 5, Κελεσίδου λ 42%, Αναγνώστου, Λεωνιδάκη, Δαουλτζόγλου.
ΕΑΛ: Νούσια 4, Τρικάλη 7, Ντίρβα 7, Παπαδοπούλου 6, Ραντόσεβιτς 5, Κόντουν 1, Λίτσιου λ 59%, Κιούση 1, Ζαφιρείου, Τίκα.