Πέμπτη ροπαλιά στην «καυτή» Μίκρα

Το σερί του Ηρακλή τελειωμό δεν έχει και σήμερα (9/11) προστέθηκαν ακόμα τρεις πολύτιμοι βαθμοί στη συλλογή των κυανόλευκων. Ο Γηραιός επικράτησε του Άρη με …

Το σερί του Ηρακλή τελειωμό δεν έχει και σήμερα (9/11) προστέθηκαν ακόμα τρεις πολύτιμοι βαθμοί στη συλλογή των κυανόλευκων. Ο Γηραιός επικράτησε του Άρη με 3-1 σετ (25-19, 24-26, 25-20, 25-23) στην «καυτή» Μίκρα πετυχαίνοντας παράλληλα την πέμπτη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα. Ένα παιχνίδι με ένταση, πάθος, νευρικότητα αλλά και μία φανταστική κερκίδα.

Εντυπωσιακά ξεκίνησε ο Γηραιός καθώς προηγήθηκε στο πρώτο σετ με 4-1 και 10-6 (άσσος Γκασπαρίνι), ενώ μείωσε με τον ίδιο τρόπο ο Κοβάσεβιτς σε 12-9. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν ανάλογα, ενώ στο 18-13 τραυματίστηκε ο Ρουμελιώτης και στη θέση του αγωνίστηκε ο Τζελάτης. Τίποτα δεν άλλαξε και οι κυανόλευκοι έφτασαν εύκολα στο 25-19.

Συγκλονιστικό ήταν στην εξέλιξη του το δεύτερο σετ, καθώς οι κίτρινοι προηγήθηκαν με σημαντική διαφορά, ο Ηρακλής ανέκαμψε αλλά «αυτοκτόνησε» στο τέλος, έχοντας πάντως και παράπονα από τις αποφάσεις των διαιτητών στα μισά του σετ.

Το 8-14 έγινε 17-17 χάρη και στους τρεις συνεχόμενους άσσους του Γκασπαρίνι, ενώ οι κυανόλευκοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο 20-19 με τον πόντο του Κάλα. Προύσαλης και Μπάρανεκ σημείωσαν το 22-19, ο Τερζής ισοφάρισε με άσσο (22-22), ενώ το μπλοκ του Κραλ έκανε το 24-22. Ακολούθησε όμως ένα σερί του Άρη με τον άσσο του Κοβάσεβιτς και το λάθος του Κάλα, που έδωσε το σετ στους φιλοξενούμενους με 24-26.

Με τον «αέρα» της ισοφάρισης ο Άρης προηγήθηκε με 2-4 (άσσος Κοβάσεβιτς), όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά με 8-5, χάρη και στον άσσο του Κανέλλου. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με μπλοκ (10-10), με τον ίδιο τρόπο έκαναν το 12-13, ενώ λίγο αργότερα σημείωσαν το 13-15.

Η απάντηση του Ηρακλή ήρθε άμεσα με τους Κάλα και Κραλ (18-16), το λάθος του Τζελάτη αύξησε τη διαφορά (20-17), ενώ ο Κραλ με άσσο έκανε το 21-17. Ο Κανέλλος συνέχισε το εκπληκτικό σερί του Γηραιού (22-17) και έτσι οι γηπεδούχοι έφτασαν εύκολα στο 25-20.

Στο τέταρτο σετ οι κυανόλευκοι προηγήθηκαν με 6-3 (κίτρινη κάρτα στον Τερζή), ενώ έφτασαν πρώτοι στο τεχνικό τάιμ-άουτ με 8-4. Με ανεβασμένη την ψυχολογία και μεγαλύτερη συγκέντρωση αύξησαν ακόμα περισσότερο την υπέρ τους διαφορά (11-5), οι κίτρινοι προσπάθησαν να αντιδράσουν (12-8), όμως ο Ηρακλής επέμεινε φτάνοντας στο 16-11.

Με μπλοκ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν εκ νέου (16-14), ο Χάρι Μπρόκινγκ πήρε τάιμ-άουτ, ο Πετρέας με άσσο έκανε το 19-18 και με μπλοκ οι κίτρινοι ισοφάρισαν σε 20-20. Ο Γηραιός αντέδρασε με μπλοκ (23-21) και διατήρησε τη διαφορά μέχρι τέλους (25-23), παίρνοντας ακόμα ένα «τρίποντο».

Ηρακλής (Μπρόκινγκ): Κάλα 19 (18/32 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. – 44% άριστες), Μπάρανεκ 15 (13/19 επ., 1 μπλοκ, 63% υπ. – 42% άριστες), Κανέλλος 11 (8/10 επ., 1 μπλοκ), Κραλ 16 (10/10 επ., 5 μπλοκ), Προύσαλης 2, Γκασπαρίνι 12 (6/15 επ., 5 άσοι, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας-λ 70% υπ. – 70% άριστες, Κράβαρικ, Εφραιμίδης.

Αρης Μαρμούρης ΑΕ (Οικονομίδης): Τερζής 2, Ρουμελιώτης 3 (3/9 επ.), Κοβάσεβιτς 13 (9/15 επ., 3 άσοι, 58% υπ. – 39% άριστες), Μιλιβόγιεβιτς 9 (9/15 επ., 65% υπ. – 55% άριστες), Πετρέας 8 (3/8 επ., 4 μπλοκ), Τακουρίδης 9 (5/9 επ., 4 μπλοκ) / Παπαδημητρίου-λ 50% υπ. – 22% άριστες, Σαρικείσογλου, Τζελάτης 12 (10/19 επ., 2 μπλοκ), Πιπέργιας, Κιόσης 1