Το μαγικό ραβδάκι του Σάββα (video)

Αυτός μάλιστα, ήταν Ηρακλής. Μία ομάδα που πάλεψε μέχρι το 92′ το παιχνίδι στο Καραϊσκάκη και κατάφερε να πάρει τον βαθμο της ισοπαλίας με το …

Αυτός μάλιστα, ήταν Ηρακλής. Μία ομάδα που πάλεψε μέχρι το 92′ το παιχνίδι στο Καραϊσκάκη και κατάφερε να πάρει τον βαθμο της ισοπαλίας με το χρυσό γκολ του Απόστολου Βέλλιου στις καθυστερήσεις.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι, έψαξε το γκολ, αλλά η ομάδα που το πέτυχε ήταν ο Ολυμπιακός με ένα ξερό σουτ του Μαρέσκα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε, με τον Ηρακλή να μην μπορεί να δημιουργεί φάσεις στην αντίπαλη περιοχή. Στο τελευταίο όμως δεκάλεπτο, έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες και πέτυχε το γκολ με τον 17χρονο Βέλλιο.

Καταπληκτική εμφάνιση του Τάσου Κατσαμπή, μαεστρικό κοουτσάρισμα από τον Σάββα Κωφίδη.

ΛΕΠΤΟ ΠΡΟΣ ΛΕΠΤΟ

4′ Ο Παπαστεριανός πασάρει στον Γιάντση, διαγώνιο σουτ του νεαρού στην αγκαλιά του Νικοπολίδη.

7′ Σουτ του Ντούντου στην αγκαλιά του Κοβαλέφσκι.

9′ Ο Νικλητσιώτης απέναντι από τον Κοβαλέφσκι, ο Μάρτος βάζει τη κόντρα και μπλοκάρει ο «Κόβα».

12′ Έξυπνο σουτ του Ντίκα, η μπάλα λίγο άουτ.

14′ Ο Μιλάνο στην κόντρα, γυρίζει τη μπάλα στη μικρή περιοχή, αλλά ο Νικοπολίδης απομακρύνει.

40′ ΓΚΟΛ: Φάση διαρκείας στη μεγάλη περιοχή του Ηρακλή, η μπάλα στρώνεται στον Μαρέσκα, ο οποίος με δυνατό σουτ ανοίγει το σκορ (1-0).

47′ Ο Μήτρογλου βγαίνει στην αντεπίθεση, αλλά τελευταία στιγμή τον προλαβαίνουν οι αμυντικοί του Ηρακλή.

57′ Σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα κοντράρει στον Κατσαμπή, αλλά ο Κοβαλέφσκι με εντυπωσιακή ενέργεια απομακρύνει.

61′ Ο Μάρτος σπάει τη μπάλα στον Κονέ, εκείνος επιχειρεί παράλληλη συρτή σέντρα, αλλά δεν προλαβαίνει ο Γιάντσης να απλώσει το πόδι του.

63′ Σουτ του Ντουντού, ο Κοβαλέφσκι απομακρύνει σε κόρνερ.

80′ Ο Μήτρογλου από κοντά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι, αλλά το γκολακυρώνεται λανθασμένα ως οφσάιντ.

86′ Φωτοβολίδα του Ντουντού, στο δοκάρι του Κοβαλέφσκι και άουτ.

87′ Τρομερή ευκαιρία για τον Ηρακλή. Ο Ηλιάδης πετάει τη μπάλα στον Γιαννούλη, ο οποίος απέναντι από τον Νικοπολίδη, νικήθηκε από τον διεθνή πορτιέρο, αλλά θα μπορούσε να σπάσει τη μπάλα στον Βέλλιο.

88′ Βολέ του Ηλιάδη, ο Νικοπολίδης απομακρύνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

90’+2′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: Ο Γιαννούλης πασάρει στον Επστάιν, εκείνος σπάει τη μπάλα στο πέναλτι και ο Βέλλιος με το αριστερό παγώνει το Καραϊσκάκη.

ΤΟ ΦYΛΛΟ ΑΓΩΝΑ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζίκο): Νικοπολίδης, Γκαλίτσιος, Μέλμπεργκ,  Α. Παπαδόπουλος, Ρ. Μπράβο, Ζεβλάκοφ, Ντουντού, Μαρέσκα (68′ Λεντέσμα – 84′ Γ. Παπαδόπουλος), Φετφατζίδης,  Νικλητσιώτης (73′ Σοϊλέδης), Μήτρογλου.
Στον πάγκο: Πάρντο, Πάντος, Στολτίδης, Ντομί.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κωφίδης): Kοβαλέφσκι, Κατσαμπής, Παπαζαχαρίας, Mάρτος, Γιαννούλης, Ντιέ (51′ Ηλιάδης), Mιλάνο (58′ Κονέ), Παπαστεριανός,  Ντίκα (81′ Βέλλιος), Eπστάιν,  Γιάντσης.
Στον πάγκο: Μπαντής, Βουτσιάς, Κατσικάς, Περπερίδης.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σταθόπουλος Γ. (Αχαϊας)

ΒΟΗΘΟΣ: Τάτσης Δ. (Ηπείρου)

ΒΟΗΘΟΣ: Γουργιώτης Σ. (Φθιώτιδας)

4ος ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιάχος Α. (Χίου)