Δια πυρός και σιδήρου

Χωρίς να πιάσει καλή απόδοση και βρισκόμενος από την αρχή πίσω στο σκορ, ο Ηρακλής κατάφερε να φύγει νικητής από το κλειστό του Λαγκαδά επικρατώντας …

Χωρίς να πιάσει καλή απόδοση και βρισκόμενος από την αρχή πίσω στο σκορ, ο Ηρακλής κατάφερε να φύγει νικητής από το κλειστό του Λαγκαδά επικρατώντας με 66-63 του Ερμή. Με την βοήθεια των 100 φίλων του, οι κυανόλευκοι ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Οι δύο ομάδες έπαιξαν μέτριο μπάσκετ στο πρώτο δεκάλεπτο όπου ο Ερμής προηγήθηκε με 15-10, με τον Παπακωνσταντίνου να κάνει την ζημιά στον Ηρακλή.

Η είσοδος των Καστλ και Λαμπρόπουλου βελτίωσε την εικόνα του Ηρακλή, που ωστόσο χώλαινε και δεν μπορούσε να πάρει κεφάλι στο σκορ.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου, ο γηπεδούχοι πήραν τη μεγαλύτερη διαφορά τους στον αγώνα με 38-28, αλλά ο Τερέλ Καστλ με πέντε σερί πόντους άρχισε ένα σερί που έφτασε στο 0-9 και ο Ηρακλής μείωσε σε 38-37 στο 28΄. Αλλά ο Ερμής άντεξε στην πίεση και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 45-43.

Η τελευταία περίοδος ήταν δραματική. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν αλλά οι γηπεδούχοι είχαν ένα μικρό – κυρίως ψυχολογικό – προβάδισμα. Οι κυανόλευκοι ισοφάρισαν σε 51-51 στο 34, αλλά και πάλι δεν ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση.

Το τελευταίο λεπτό ήταν δραματικό. Ο Λούπος έβαλε μπροστά τον Ερμή με 63-60, ακολούθησε καλάθι του Λαμρόπουλου στα 19΄΄, που κέρδισε και το φάουλ, ωστόσο ο Πατρινός ήταν άστοχος. Στη διεκδίκηση όμως, η μπάλα έφυγε εκτός τερέν από χέρια παίκτη των γηπεδούχων.

Στην επίθεση, ο Καστλ κέρδισε φάουλ στα 7΄΄, αλλά ο προπονητής του Ερμή, Γιώργος Σιγάλας, κλώτσησε μια καρέκλα με αποτέλεσμα οι διαιτητές να του δώσουν τεχνική ποινή.

Ο Καστλ ευστόχησε στις τρεις από τις τέσσερις βολές (63-65) στην επαναφορά έγινε φάουλ στον Καραποστόλου, που πέτυχε μία από τις δύο βολές στα 4΄΄. Στον χρόνο που απέμενε οι παίκτες του Ερμή δεν κατάφεραν να κάνουν επίθεση και ο Ηρακλής έφυγε νικητής.

Τα δεκάλεπτα: 15-10, 30-25, 45-43, 63-66.

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Σιγάλας): Μπεχλιβάνης 4, Αντωνιάδης, Μάντιτς 15 (1), Μασλαρινός, Παπακωνσταντίνου 14 (2), Ράλλης 6 (1), Τσότσος 2, Λευκαδίτης, Πλιούκας 1, Λούπος 17, Δημητριάδης 4.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κακιούσης): Καστλ 17 (2), Κέκελης 4, Ακεψιμαϊδης, Λαμπρόπουλος 14, Λάππας 2, Καραποστόλου 11 (2), Πέτροβιτς 9 (3), Τσαμάτος 6, Μπούτσι, Δέσπος 3.