Κάτι παραπάνω από ένα τρίποντο (video)

Τεράστια νίκη από κάθε άποψη για τον Ηρακλή του Σάββα Κωφίδη επί του Αστέρα Τρίπολης με 1-0. Ένα γκολ του Βικτοράς Γιάκομπ, δύο λεπτά πριν …

Τεράστια νίκη από κάθε άποψη για τον Ηρακλή του Σάββα Κωφίδη επί του Αστέρα Τρίπολης με 1-0. Ένα γκολ του Βικτοράς Γιάκομπ, δύο λεπτά πριν το φινάλε, χάρισε το πολύτιμο τρίποντο στους κυανόλευκους. Μεγάλο παιχνίδι από τον Ρουμάνο και τους Παπαζαχαρία, Παπαστεριανό, ενώ μεγάλη ψυχή ο Κατσαμπής που έπαιξε με ένεση. Έκλεισε τα μάτια του σε καθαρό πέναλτι ο Παππάς.

Ο Ηρακλής πίεσε από το ξεκίνημα για να πετύχει το γκολ, είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν δημιούργησε την κλασική ευκαιρία. Η ομάδα δεν είχε να αντιμετωπίσει μόνο τον Αστέρα, αλλά και ένα απερίγραπτο διαιτητή, ο οποίος με την συνδρομή του -γνωστού και μη εξαιρετέου- Νικολακόπουλου, τα έκανε… μαντάρα, προκαλώντας θύελλα αντιδράσεων στην κερκίδα και στον αγωνιστικό χώρο.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, χωρίς μεγάλες φάσεις. Και ενώ όλα έδειχαν ότι το παιχνίδι οδηγούνταν στην ισοπαλία, μίλησε ο Γιάκομπ.

ΛΕΠΤΟ ΠΡΟΣ ΛΕΠΤΟ

6′ Καλό σουτ του Επστάιν, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

9′ Ο Ντιέ μπαίνει στη μεγάλη περιοχή, επιχειρεί σέντρα, αλλά η κεφαλιά του Μιλάνο καταλήγει άουτ.

14′ Σέντρα του Ντίκα, γυριστό σουτ του Παπαστεριανού, στην αγκαλιά του Αναστασόπουλου.

30′ Γυριστό σουτ του Εσπτάιν από καλή θέση, ο Αναστασόπουλος μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

31′ Ο Μιλάνο στο εδάφος εντός περιοχής από τον Μπαρτολίνι, ο Παππάς έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

61′ Σουτ του Εστέβες, έπειτα από λάθος του Γιαννούλη, άουτ.

67′ Σουτ του Γιάκομπ από δύσκολη θέση, στην αγκαλιά του Αναστασόπουλου.

71′ Σουτ του Γιάκομπ με το αριστερό, η μπάλα δίπλα από το δοκάρια του Αναστασόπουλου.

78′ Ο Μιλάνο στο έδαφος από τον Ουριμπάρι, αλλά ο Παππάς δεν έστησε ως όφειλε τη μπάλα στην άσπρη βούλα και φυσικά δεν απέβαλλε τον αμυντικό του Αστέρα.

79′ Διαγώνιο σουτ του Ουριμπάρι, η μπάλα άουτ.

80′ Σέντρα του Εσπτάιν, κεφαλιά του Μιλάνο, άουτ.

88′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: Ο Επστάιν γυρνάει τη μπάλα στη μικρή περιοχή και ο Γιάκομπ τη στέλνει στα δίχτυα (1-0).

90′ Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90’+3′ Ο Κοβαλέφσκι προλαβαίνει τον Καούνο και ο Παπαζαχαρίας πετάει τη μπάλα κόρνερ.

ΤΟ ΦYΛΛΟ ΑΓΩΝΑ

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κωφίδης): Κοβαλέφσκι, Κατσαμπής, Παπαζαχαρίας, Μάρτος, Γιαννούλης (83′ Ιωαννίδης), Παπαστεριανός, Ντιέ, Μιλάνο (85′ Κονέ), Επστάιν, Ντίκα (59′ Γιάντσης), Γιάκομπ.
Στον πάγκο: Μπαντής, Ηλιάδης, Σαρακατσάνος, Βουτσιάς.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡ. (Βλάχος): Αναστασόπουλος, Φυτανίδης (89′ Καούνος), Ουριμπάρι, Λαζαρίδης, Μπαρτολίνι, Μπαστία, Λαδάκης, Ζεάν (61′ Καρέρα), Ουντότζι, Εστέβες (77′ Λαμπρόπουλος), Τσέζαρεκ.
Στον πάγκο: Ντεγκρά, Βίλτσες, Αργυρόπουλος, Ρόκας.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παππάς Α. (Αθηνών)

Α’ ΒΟΗΘΟΣ: Νικολακόπουλος Α. (Αθηνών)

Β’ ΒΟΗΘΟΣ: Γεωργαράκος Ν. (Αθηνών)

4ος ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αρετόπουλος Α. (Τρικάλων)