Οταν ξύπνησε το θηρίο

Ένα ημίχρονο ο Ηρακλής επέτρεψε στον Ίκαρο/Έσπερο να κάνει όνειρα νίκης μέσα στο σχεδόν γεμάτο Ιβανώφειο. Όταν όμως οι κυανόλευκοι αφυπνίστηκαν, οι ισορροπίες επανήλθαν και ο …

Ένα ημίχρονο ο Ηρακλής επέτρεψε στον Ίκαρο/Έσπερο να κάνει όνειρα νίκης μέσα στο σχεδόν γεμάτο Ιβανώφειο. Όταν όμως οι κυανόλευκοι αφυπνίστηκαν, οι ισορροπίες επανήλθαν και ο Ηρακλής πήρε την τρίτη του νίκη σε ισάριθμους αγώνες, με 78-56.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Φώτης Λαμπρόπουλος, που με τους 23 πόντους που πέτυχε, άλλαξε την εικόνα του αγώνα. Παράλληλα, όταν οι κυανόλευκοι αποφάσισαν να παίξουν άμυνα τα πάντα ήταν πολύ εύκολα.

Πολύ κακός ήταν ο Ηρακλής στο ξεκίνημα και σε όλη τη διάρκεια του πρώτο δεκαλέπτου. Αυτό εκμεταλλεύτηκε η αθηναϊκή ομάδα, που προηγήθηκε με 5-15 και 13-25 στο 10΄, με τον Λιούις να είναι σε μεγάλη μέρα και να φορτώνει το καλάθι του Ηρακλή.

Η αλλαγή στο σχήμα από τον Λευτέρη Κακιούση, η βελτίωση στην άμυνα και η κλάση του Φώτη Λαμπρόπουλου άλλαξαν την εικόνα του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν ο Ηρακλής έτρεξε στον αιφνιδιασμό κι αρχικά μείωσε σε 26-27 και στο τέλος του ημιχρόνου προηγήθηκε με 36-32.

Ως τα μέσα της τρίτης περιόδου, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Ο Ηρακλής όμως χάρη στην ποιότητα των παικτών του, πήρε τα ηνία κι βρέθηκε να προηγείται με 50-43 στο 30΄ με τον Λαμπρόπουλο να μην έχει αντίπαλο κάτω από τα καλάθια.

Τα επιθετικά όπλα των κυανόλευκων έκαναν τα πράγματα πολύ εύκολα, μετατρέποντας το 55-49 σε 67-49 με τέσσερα σερί τρίποντα «κλειδώνοντας» τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 36-32, 50-43, 78-56.

Διαιτητές: Κουκουλίτσιος, Βαρδάλος, Ταρενίδης

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κακιούσης): Καστλ 6, Κέκελης 11(2), Λαμπρόπουλος 23, Λάππας, Καραποστόλου 15(5), Πέτροβιτς 10(2), Τσαμάτος 2, Μπούτσι 11, Δέσπος

ΙΚΑΡΟΣ/ΕΣΠΕΡΟΣ (Λυκογιάννης): Λάκσα 4, Μάρτζος, Φαλέκας 12, Καράμπουλας 6(2), Πολυκάρπου 9(1), Λιούις 16(1), Κερασοβίτης, Κατιάκος 2, Τζιάλλας 4, Κατούφας, Πετροδημόπουλος 3.