Έτσι απλά… 3-0

Πήρε φόρα και δε σταματάει. Ο Ηρακλής πέτυχε στη Μίκρα τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα με το 3-0 σετ επί του Πανελληνίου και …

Πήρε φόρα και δε σταματάει. Ο Ηρακλής πέτυχε στη Μίκρα τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα με το 3-0 σετ επί του Πανελληνίου και δείχνει ότι βρίσκεται σε πολύ καλό δρόμο.

Έχοντας συμπαραστάτη τον κόσμο που έδωσε βροντερό «παρών» δημιουργώντας ατμόσφαιρα… τελικού, οι παίκτες του Χάρι Μπρόκινγκ δυσκολεύτηκαν μόνο στο πρώτο σετ για να κατακτήσουν τρεις ακόμα βαθμούς.

«Ήρα γερά, πρωτάθλημα ξανά, φώναζαν ρυθμικά οι οπαδοί του Ηρακλή, αποθεώνοντας την ομάδα για το δύο στα δύο.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν με 2-0 και 4-2 χάρη και στο μπλοκ, ενώ ο Γκασπαρίνι σημάδευε σωστά, κάνοντας το 7-4. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 8-6 και λίγο αργότερα ισοφάρισαν σε 11-11, εκμεταλλευτόμενοι τα λάθη του Ηρακλή. Με τη βοήθεια του κόσμου οι παίκτες του Χάρι Μπρόκινγκ ξέφυγαν εκ νέου με 17-13, όμως στη συνέχεια το 19-15 έγινε 19-19, με τον Ολλανδό τεχνικό του Γηραιού να παίρνει τάιμ-άουτ. Ο Πανελλήνιος μάλιστα πέρασε μπροστά με 21-22, αλλά οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση του, για να φτάσουν στο 25-23.

Με τον «αέρα» του 1-0 σετ ο Ηρακλής πίεσε ακόμα περισσότερο τον αντίπαλο και με τους δύο σερί άσσους του Κάλα ξέφυγε αρχικά με 9-3, ενώ έφτασε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ με 16-7, χάρη και στο πολύ καλό μπλοκ.  Από το 21-11 και μετά ο Μπρόκινγκ χρησιμοποίησε τους νεαρούς Γεωργιάδη και Εφραιμίδη στη θέση των Προύσαλη και Κάλα αντίστοιχα, με τους γηπεδούχους να διαμορφώνουν λίγο αργότερα το 25-14.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου σετ, όπου ο Ηρακλής προηγήθηκε αρχικά με 8-5, ενώ ο Προύσαλης με άσσο αύξησε τη διαφορά (13-7). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 13-10, ο Κάλα επέμενε (15-10) και οι γηπεδούχοι έφτασαν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ με 16-11. Τίποτα δεν άλλαξε, ο Μπρόκινγκ έδωσε χρόνο στους Χαραλαμπίδη, Γεωργιάδη και Εφραιμίδη και εύκολα ακολούθησε το 25-19.

Ηρακλής: Κάλα 15, Μπάρανεκ 11, Κραλ 7, Προύσαλης 2, Κανέλλος 2, Γκασπαρίνι 13, Μπαμπαλιούτας λ 44%, Γεωργιάδης, Εφραιμίδης, Χαραλαμπίδης.
Πανελλήνιος: Κατσανεβάκης 5, Γκενς 2, Παπάζογλου 6, Ρουμαλιώτης 1, Σάκι 7, Ντα Σίλβα 15, Κάπελλας λ 56%, Δρόγκαρης, Ρουμελιωτάκης.