Πέρασε και από την Πάτρα

Ο ασταμάτητος Ηρακλής κέρδισε και μέσα στην Πάτρα την Ολυμπιάδα με 79-69 και περιμένει τον αντίπαλό του στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, που θα διεξαχθεί …

Ο ασταμάτητος Ηρακλής κέρδισε και μέσα στην Πάτρα την Ολυμπιάδα με 79-69 και περιμένει τον αντίπαλό του στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, που θα διεξαχθεί την Τετάρτη στο Ιβανώφειο (εν αναμονή του νικητή στην αναμέτρηση Νήαρ Ηστ-Καβάλα.

Με τη βοήθεια 50 οπαδών που ταξίδεψαν από τη Θεσσαλονίκη, οι παίκτες του Λευτέρη Κακιούση ξεπέρασαν το κακό πρώτο δεκάλεπτο και με κορυφαίους τους Λαμπρόπουλο, Δέσπο και Καστλ έφτασαν στη νίκη.

Οι Πατρινοί μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν μέχρι και 22-12 στο 7΄. Οι αλλαγές του Λευτέρη Κακιούση και ειδικά η είσοδος του Καστλ, έφεραν την ανατροπή του σκηνικού και με όπλο την άμυνα το δεκάλεπτο έκλεισε 26-20. Ο Φώτης Λαμπρόπουλος συνεχίζοντας με φόρα από τον αγώνα κόντρα στον Ηλυσιακό, έφερε τον Ηρακλή στα ίσια (30-30) και λίγο πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ, που τελικά έκλεισε με 34-35.

Οι καλές επιθετικές λύσεις και η δύναμη κάτω από τα καλάθια, κρατούσαν όρθιο τον Ηρακλή, που σταδιακά έφτιαξε διαφορά υπέρ του και στις αρχές της τέταρτης περιόδου προηγήθηκε με 45-56 στο 32΄. Οι γηπεδούχοι μείωσαν όμως με επιμέρους σκορ 9-1 στο 54-57 στο 35΄. Από το σημείο εκείνο κι έπειτα, ο Ηρακλής διατήρησε μια μικρή διαφορά, που όμως ήταν αρκετή για τους παίκτες του Λευτέρη Κακιούση ώστε να κτίσουν σταδιακά μια διαφορά ικανή να τους δώσει τη νίκη και σε αυτόν τον αγώνα. Δύο λεπτά πριν το τέλος, το σκορ έγινε 61-69 και κάπου εκεί όλα κρίθηκαν. Στο τέλος οι παίκτες πανηγύρισαν τη νίκη μαζί με τους δεκάδες φιλάθλους που ακολούθησαν την αποστολή στην Πάτρα.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 34-35, 43-52, 69-79.

Διαιτητές: Αναστόπουλος Π., Μάνος, Τσώνος Β.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Τσολάκης): Μουλάκης 7(1), Τομαράς 5(1), Ορφανός, Θεοδωράκος 1, Σπανούλης 17(2), Κοσάνοβιτς 13, Γεωργίτσης 3(1), Γκαγκαλούδης 11(1), Κακαρούδης 12(1).
ΗΡΑΚΛΗΣ (Κακιούσης): Καστλ 15 (1), Κέκελης 3, Ακεψιμαΐδης 2, Λαμπρόπουλος 13, Λάππας 5 (1), Καραποστόλου 8, Πέτροβιτς 12, Τσαμάτος 5, Μπούτσι 10, Δέσπος 6.