Νίκησαν οι Ελπίδες – Βασικός ο Ιωαννίδης

Με δραματικό τρόπο νίκησαν οι Ελπίδες την αντίστοιχη ομάδα της Πορτογαλίας με 2-1 σήμερα (09/10), με τον Γιώργο Ιωαννίδη να αγωνίζεται βασικός για 64΄ (αντικαταστάθηκε …

Διάφορα

Με δραματικό τρόπο νίκησαν οι Ελπίδες την αντίστοιχη ομάδα της Πορτογαλίας με 2-1 σήμερα (09/10), με τον Γιώργο Ιωαννίδη να αγωνίζεται βασικός για 64΄ (αντικαταστάθηκε από τον Σοϊλέδη) και αγωνίστηκε ως αριστερός χαφ, όπως συνηθίζει να τον χρησιμοποιεί ο Νίκος Νόπλιας. Ο Δημήτρης Γιάντσης έμεινε στον πάγκο.

Όσον αφορά στην εξέλιξη της αναμέτρησης, χάρη στο γκολ του Κυριάκου Παπαδόπουλου στο 90΄, η Εθνική Ελπίδων επικράτησε στο γήπεδο του Αστέρα Τρίπολης με σκορ 2-1 της Πορτογαλίας και απέκτησε σημαντικό πλεονέκτημα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στον 9ο προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2011. Η εθνική μας βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 10 βαθμούς σε τέσσερις αγώνες.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο τον αγώνα, καθώς μόλις στο 3΄ ο Δημούτσος έβγαλε εκπληκτική πάσα στον Κουτσιανικούλη και ο τελευταίος με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα συνέχισε την πίεση και στο 14΄ θα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματά του, όμως ο Δημούτσος με σουτ σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας των Πορτογάλων. Η εθνική μας σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, χωρίς να απειλείται από τους αντιπάλους. Αντιθέτως, είχε άλλη μια σπουδαία ευκαιρία στο 45΄, με τον Γιάννη Παπαδόπουλο μόνο απέναντι στον Βεντούρα να πλασάρει ψηλά άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν από την αρχή την ελληνική ομάδα για να ισοφαρίσουν, όμως η μεγαλύτερη ευκαιρία χάθηκε για την εθνική μας στο 82΄, όταν ο Μήτρογλου, μόνος απέναντι στον Βεντούρα, δεν έκανε καλό κοντρόλ, επιτρέποντας στον Πορτογάλο τερματοφύλακα να μπλοκάρει τη μπάλα. Η ισοφάριση ήρθε στο επόμενο λεπτό, με τον Μιγκέλ Βίτορ να εκμεταλλεύεται αδράνεια της ελληνικής άμυνας και να σκοράρει με κοντινό σουτ. Μάλιστα, οι Πορτογάλοι είχαν μια καλή στιγμή στο 87΄ με τον Ιαζάλδε για να προηγηθούν.  Τη μεγάλη νίκη για την Ελλάδα χάρισε ο Κυριάκος Παπαδόπουλος με την κεφαλιά στο 90΄ ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Σοϊλέδη.
Ο Ρώσος διαιτητής Στάνισλαβ Σούκινα παρατήρησε με κίτρινη κάρτα τους Αργυρίου, Δημούτσο, Μπαμπανιώτη, Ριζογιάννη, Καντέιας, Ραμπιόλα.

ΕΛΛΑΔΑ: Μπαμπανιώτης, Αργυρίου, Μπουκουβάλας, Παπαδόπουλος Κ., Σιόβας, Παπαδόπουλος Γ. (82΄ Σιάκκας), Κουτσιανικούλης, Ριζογιάννης, Μήτρογλου, Δημούτσος (56΄Ταχτσίδης), Ιωαννίδης (64΄ Σοϊλέδης)
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Βεντούρα, Ρούμπεν Λίμα (67΄ Ιαζάλδε), Ντανιέλ Καρίτσο, Μιγκέλ Βίτορ, Αντιέν Σίλβα, Καντέιας (61΄ Ζοάο Αουρέλιο), Κάστρο, Ραμπιόλα, Περεϊρίνια, Αντρέ Σάντος (46΄Ρούι Πέδρο), Ούκρα