Τον… ανέστησε (video)

Ένα γκολ του Ίβιτς, τρία λεπτά πριν το φινάλε έκρινε το ντέρμπι της Τούμπας που σημαδεύτηκε από τα εγκληματικά λάθη του Παμπορίδη εις βάρος των …

Ένα γκολ του Ίβιτς, τρία λεπτά πριν το φινάλε έκρινε το ντέρμπι της Τούμπας που σημαδεύτηκε από τα εγκληματικά λάθη του Παμπορίδη εις βάρος των κυανόλευκων. Κάκιστος ο Ηρακλής για δεύτερο σερί παιχνίδι, πλήρωσε και τις άστοχες επιλογές από τον πάγκο του Όλεγκ Προτάσοφ.

Παιχνίδι κέντρου στο πρώτο ημίχρονο, με τον Ηρακλή να απειλεί περισσότερο. Από το 20′ και μετά, ανέλαβε δράση ο Παμπορίδης, ο οποίος θα έπρεπε να είχε αποβάλλει Σορλέν, Γκαρσία και Τσιρίλο, ενώ έκανε τα πάντα για να βάλει τους παίκτες του Ηρακλή στην περιοχή του Κοβαλέφσκι. Την ίδια στιγμή, στο άλλο μισό του γηπέδου, δεν έδινε με τίποτα φάουλ υπέρ του Ηρακλή. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε, έχασε κλασικές ευκαιρίες και πέτυχε το γκολ λίγο πριν το φινάλε.

ΛΕΠΤΟ ΠΡΟΣ ΛΕΠΤΟ

2′ Ο Επστάιν στη μεγάλη περιοχή, πλασάρει άουτ.

3′ Σουτ του Βιερίνια, άουτ.

5′ Από λάθος του Λέκι, ο Σορλέν επιχειρεί σέντρα, με τον Κονσεισάο να μην προλαβαίνει.

10′ Καλή ευκαιρία για τον Ηρακλή, με τον Κατσαμπή και σουτάρει και τον Χαλκιά να μπλοκάρει.

13′ Μεγάλη φάση για τον Ηρακλή, με τον Ντίκα να πασάρει στον Επστάιν, αλλά ο Γερμανός έχασε τον βηματισμό του και το πλασέ ήταν κακό.

24′ Σέντρα του Κονσεϊσάο, κεφαλιά του Βιερίνια, στην αγκαλιά του Κοβαλέφσκι.

28′ Το… unfair play σε όλο του το μεγαλείο. Ο Ντιέ στο έδαφος για ένα λεπτό, αλλά ο Κονσεϊσάο συνέχιζε τη φάση.

33′ Σέντρα του Κονσεϊσάο, κεφαλιά του Βιερίνια, εύκολα ο Κοβαλέφσκι.

35′ Λάθος από Λέκι-Κατσαμπή, σουτ του Παπάζογλου, ο Κοβαλέφσκι απομακρύνει.

36′ Φάουλ για κάρτα του Φωτάκη στον Παπαστεριανό, ο Παμπορίδης δεν δίνει ούτε φάουλ.

37′ Αντιαθλητικό φάουλ του Βιερίνια στον Επστάιν, αλλά ο Παμπορίδης δίνει μόνο φάουλ.

39′ Ο Παμπορίδης δίνει από μία κίτρινη κάρτα στους Γιάκομπ και Μαλεζά, αλλά ο παίκτης του ΠΑΟΚ που είχε εμπλοκή στη φάση ήταν ο Τσιρίλο. Ο Ιταλός όμως είχε ήδη κίτρινη κάρτα και ο Παμπορίδης αποφάσισε να τον κρατήσει στο παιχνίδι.

45’+2′ Αντιαθλητικό φάουλ του Σορλέν στον Γιάκομπ, ο Παμπορίδης και πάλι δεν έδωσε ούτε φάουλ.

47′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Λάθος μεταβίβαση του Ντίκα στο κέντρο, ο Σορλέν επιχείρησε σέντρα από τα αριστερά, καρφωτή κεφαλιά του Φωτάκη, απομάκρυνε ο Κοβαλέφσκι.

49′ Νέα φάση για τον ΠΑΟΚ, με το γύρισμα του Βιερίνια, το σουτ του Φωτάκη, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

61′ Τρομερό σουτ του Τούμα, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Χαλκιά.

64′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Παπάζογλου να μη στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία.

65′ Λάθος του Μάρτος, σουτ του Βιερίνια, ο Κοβαλέφσκι σε κόρνερ.

73′ Φάση για τον ΠΑΟΚ με τον Βιερίνια, που ξεκίνησε από φάουλ στον Γιάκομπ που δεν έδωσε ο Παμπορίδης.

87′ ΓΚΟΛ: Πούλημα της μπάλας από τον Κονέ, ο Κοντρέρας στρώνει τη μπάλα στον Ίβιτς, ο οποίος με ευθύβολο σουτ ανοίγει το σκορ.

ΤΟ ΦYΛΛΟ ΑΓΩΝΑ

ΠΑΟΚ (Σάντος): Χαλκιάς, Αραμπατζής, Τσιρίλο, Μαλεζάς, Λίνο, Γκαρσία, Σορλέν, Φωτάκης (74′ Ίβιτς), Κονσεϊσάο (66′ Κουτσιανικούλης), Παπάζογλου (85′ Κοντρέρας), Βιερίνια.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Προτάσοφ): Κοβαλέφσκι, Μάρτος, Γιαννούλης, Κατσαμπής, Λέκι (76′ Παπαζαχαρίας), Ντιέ, Παπαστεριανός, Ντίκα (69′ Ντάλα Μπόνα), Τούμα (63′ Κονέ), Επστάιν, Γιάκομπ.

Διαιτητής: Παμπορίδης (Κιλκίς).

Βοηθοί: Σαραϊδάρης (Μακεδονίας), Τρύφων (Δράμας).

Τέταρτος Διαιτητής: Μήτσιος (Χαλκιδικής)

Παρατηρητής: Μπίκας (Χαλκιδικής)

Κίτρινες: Τσιρίλο, Μαλεζάς, Κονσεϊσάο, Γκαρσία – Λέκι, Γιάκομπ, Γιαννούλης