Ηρακλής – Λάρισα 2-1 (video)

Ένας Ηρακλής να τον… πιεις στο ποτήρι για τουλάχιστον εξήντα λεπτά, κέρδισε ΜΟΝΟ με 2-1 τη Λάρισα, αφού δημιούργησε και έχασε ένα σωρό ευκαιρίες, στο …

Ένας Ηρακλής να τον… πιεις στο ποτήρι για τουλάχιστον εξήντα λεπτά, κέρδισε ΜΟΝΟ με 2-1 τη Λάρισα, αφού δημιούργησε και έχασε ένα σωρό ευκαιρίες, στο άδειο λόγω τιμωρίας Καυτανζόγλειο. Οι κυανόλευκοι (δείτε τα γκολ στο σχετικό βίντεο που υπάρχει πιο κάτω) προηγήθηκαν με τον Επστάιν, ισοφάρισε ο Αμπουχατζίρα, αλλά ο Βικτοράς Γιάκομπ απέδωσε δικαιοσύνη.

Θα πρέπει να σημειωθεί ότι περίπου πενήντα φίλοι του Ηρακλή συγκεντρώθηκαν στην ταράτσα του κτιρίου πίσω από τη θύρα 13 και με τις ιαχές τους έκαναν το παν για να βοηθήσουν την ομάδα.

Το πρώτο ημίχρονο εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο, ειδικά μετά το πρώτο κακό εικοσάλεπτο. Ο Ηρακλής κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησε μία ντουζίνα φάσεων μπροστά από την εστία του Μάλαρτζ. Το γκολ όμως δεν ήρθε, ενώ στο φινάλε του ημιχρόνου αποχώρησε τραυματίας ο -εκ των κορυφαίων- Ιβάν Μπόσνιακ.

Ίδια εικόνα και το δεύτερο ημίχρονο, μόνο που σε αυτό το 45λεπτο οι κυανόλευκοι αξιοποίησαν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν και έφτασαν σε μία ΔΙΚΑΙΟΤΑΤΗ νίκη.

ΛΕΠΤΟ ΠΡΟΣ ΛΕΠΤΟ

11′ Σέντρα του Μάρτος, γυριστή κεφαλιά του Ντίκα, με τη μία το σουτ του Επστάιν, άουτ.

27′ Μεγάλη φάση για τον Ηρακλή, με τον Μπόσνιακ να βγάζει σέντρα από τα αριστερά, σύγχυση στην άμυνα της Λάρισας, γυριστό σουτ του Ντίκα, αλλά η μπάλα περνάει δίπλα από το δοκάρι.

29′ Καταπληκτική ευκαιρία του Ηρακλή, με τον Μπόσνιακ να βρίσκεται απέναντι από τον Μάλαρτζ, αλλά ο Πολωνός πορτιέρο κατάφερε να απομακρύνει.

31′ Νέα ευκαιρία για τον Ηρακλή, με τον Επστάιν να επιχειρεί διαγώνιο σουτ, αλλά η μπάλα καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

41′ Απίστευτη ευκαιρία για τον Ηρακλή, με τον Παπαστεριανό από κοντά να στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

45’+2′ Το ρεσιτάλ χαμένων ευκαιρίων συνεχίζεται. Εξαιρετικός συνδυασμός των παικτών του Ηρακλή, ο Παπαστεριανός απέναντι από τον Μάλαρτζ χάνει το κοντρόλ στην κίνηση και μαζί την ευκαιρία.

49′ Σέντρα Μάρτος, ο καλή θέση ο Ντίκα αστοχεί.

51′ Σουτ του Επστάιν, άουτ.

53′ Νέα ευκαιρία με τον Βουτσιά να υποδέχεται τη μπάλα από εντυπωσιακή ενέργεια του Επστάιν, αλλά ο Μάλαρτζ απομακρύνει το διαγώνιο σουτ του 19χρονου μέσου.

54′ Φάουλ του Μετίν, ο Νταμπίζας με το κεφάλι στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά προηγουμένως ο Γιαννόπουλος έχει υποδείξει επιθετικό φάουλ.

60′ Σέντρα του Επστάιν, σουτ του Παπαστεριανού στην αγκαλιά του Μάλαρτζ.

65′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: Καταπληκτική ενέργεια των Παπαστεριανού και Ντίκα και  ο Εσπτάιν με το δεξί ανοίγει το σκορ.

70′ ΓΚΟΛ: Σωρεία λαθών από τους παίκτες του Ηρακλή και ο Αμπουχατζίρα ισοφαρίζει.

71′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: Ο Γιάκομπ εκμεταλλεύεται τα λάθη στο κέντρο της άμυνας της ΑΕΛ και με σουτ δίνει εκ νέου το προβάδισμα στον Ηρακλή.

77′ Σουτ του Μετίν, στην αγκαλιά του Κοβαλέφσκι.

83′ Εντυπωσιακή ενέργεια του Κονέ, τελευταία στιγμή ανακόπτεται από τον Μάλαρτζ.

90’+3′ Φάουλ σε καλή θέση για τη Λάρισα, κόρνερ.

ΤΟ ΦYΛΛΟ ΑΓΩΝΑ

ΗΡΑΚΛΗΣ (Προτάσοφ): Κοβαλέφσκι, Μάρτος, Γιαννούλης, Κατσαμπής, Λέκι, Παπαστεριανός (80′ λ.τ. Φούφουλας), Ντιέ, Επστάιν, Ντίκα, Βουτσιάς (63′ Κονέ), Μπόσνιακ (λ.τ. 45’+1′ Γιάκομπ).

ΛΑΡΙΣΑ (Ουζουνίδης): Μάλαρτζ, Βενετίδης, Νταμπίζας, Ντέλσον, Μετίν, Σίμιτς, Ααράμπ (74′ Κάσας), Ρομέου (69′ Τουάμα), Ιγκλέσιας (λ.τ. 18′ Γιαννακόπουλος), Μελίσσης, Αμπουχατζίρα.

Διαιτητής: Γιαννόπουλος (Αθηνών).

Βοηθοί: Τάτσης (Ηπείρου), Κωστάρας (Αιτ/νίας)

Τέταρτος Διαιτητής: Παππάς (Αθηνών)

Παρατηρητής: Σπυρόπουλος (Φθιώτιδας)