Τζάμπα ήττα για τον μέτριο Ηρακλή (video)

Την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισε ο Ηρακλής στο ΟΑΚΑ από την ΑΕΚ με 1-0. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση, πέτυχε ο …

Την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισε ο Ηρακλής στο ΟΑΚΑ από την ΑΕΚ με 1-0. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση, πέτυχε ο Παντελής Καφές στο 13′, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα ο Κοβαλέφσκι νίκησε τον Μπλάνκο από το σημείο του πέναλτι. Εξαιρετικός, αλλά απελπιστικά μόνος ο Νικολάε Ντίκα στο δημιουργικό κομμάτι, με τους κυανόλευκους να μην μπορούν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα από την αποβολή του Σκόκο στο 54′. Με δέκα παίκτες τελείωσε το παιχνίδι και ο Ηρακλής, λόγω της αποβολής του Γρηγόρη Παπαζαχαρία. Μέτρια εμφάνιση από τους κυανόλευκους, που είχαν σε κακή μέρα παίκτες-κλειδιά του βασικού σχήματος. Κορυφαίος του Ηρακλή ο Ματίας Λέκι. Παρά το γεγονός ότι η διοίκηση δεν ζήτησε εισιτήρια, τουλάχιστον 150 φίλοι της ομάδας έδωσαν το παρών στις κερκίδες του ΟΑΚΑ και δεν σταμάτησαν λεπτό να φωνάζουν συνθήματα υπέρ της αγαπημένης τους ομάδας.

ΛΕΠΤΟ ΠΡΟΣ ΛΕΠΤΟ

6′ Ο Μάκος σκάβει τη μπάλα για τον Λεονάρντο, εκείνος με το κεφάλι στρώνει στον Σκόκο, αλλά με σωτήρια επέμβαση ο Κατσαμπής απομακρύνει σε πλάγιο άουτ.

10′ Καλή φάση για τον Ηρακλή. Σέντρα του Γιαννούλη, κατεβάζει ο Τούμα, αλλά προτού σουτάρει, οι αμυντικοί της ΑΕΚ απομακρύνουν.

11′ Σέντρα του Αραούχο, ο Κατσαμπής αποκρύνει σε κόρνερ.

12′ Σέντρα στη μεγάλη περιοχή του Ηρακλή, η μπάλα χτυπάει στον Γιάκομπ και καταλήγει κόρνερ.

13′ ΓΚΟΛ: Κόρνερ του Λεονάρντο από τα δεξιά, καρφωτή κεφαλιά του Καφέ και… 1-0.

18′ Κάθετη πάσα του Λεονάρντο στο Νέμεθ, πλασέ του τελευταίου, άουτ.

21′ Ο Γιάκομπ υποπίπτει σε ανόητο πέναλτι πάνω στον Καφέ, αλλά ο Κοβαλέφσκι νικάει τον Μπλάνκο από την άσπρη βούλα.

25′ Μακρινό σουτ του Γιαννούλη στην αγκαλιά του Σάχα.

29′ Τρομερή ενέργεια του Νικολάε Ντίκα, αλλά το εκπληκτικό σουτ του Ρουμάνου περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σάχα.

33′ Καλός συνδυασμός από τα δεξιά για την ΑΕΚ, το πλασέ του Νέμεθ όμως είναι χλιαρό και ο Κοβαλέφσκι μπλοκάρει εύκολα.

40′ Φάουλ του Ντίκα στην αγκαλιά του Σάχα.

42′ Σέντρα του Επστάιν, μακρινή κεφαλιά του Ντίκα, στην αγκαλιά του Σάχα.

43′ Ο Νέμεθ πασάρει στον Μπλάνκο, ο οποίος από καλή θέση αστοχεί.

54′ Δεύτερη κίτρινη του Νάτσο Σκόκο και η ΑΕΚ μένει με δέκα παίκτες.

82′ Δεύτερη κίτρινη στον Γρηγόρη Παπαζαχαρία, για δεύτερο μαρκάρισμα στο κέντρο.

90′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή. Κάθετη πάσα του Τούμα, στον Μπόσνιακ, σουτ του Κροάτη, αλλά ο Σάχα με διπλή προσπάθεια μπλοκάρει τη μπάλα.

90’+1′ Σέντρα του Χουανφράν, κεφαλιά του Γκερέιρο, άουτ.

ΤΟ ΦYΛΛΟ ΑΓΩΝΑ

ΑΕΚ (Μπάγεβιτς): Σάχα, Άλβες, Μαϊστόροβιτς, Αραούχο, Χουανφράν, Καφές, Μάκος, Νέμεθ (51′ Γκερέιρο), Σκόκο, Λεονάρντο (65′ Μαντούκα), Μπλάνκο (81′ Γιάχιτς).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Προτάσοφ): Κοβαλέφσκι, Μάρτος (λ.τ. 70′ Βουτσιάς), Γιαννούλης, Κατσαμπής (λ.τ. 31′ Παπαζαχαρίας), Λέκι, Ντιέ (58′ Μπόσνιακ), Παπαστεριανός, Επστάιν, Τούμα, Ντίκα, Γιάκομπ.

Διαιτητής: Ντάκος (Ξάνθης).

Βοηθοί: Μπιτσίδης (Θράκης), Σωτηρόπουλος (Αχαίας).

Τέταρτος Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδ/νήσου)

Παρατηρητής: Δούρος (Κορίνθου)

Κόκκινες: Σκόκο (2κιτ.) – Παπαζαχαρίας (2κιτ.)

Κίτρινες: Καφές, Μαϊστόροβιτς, Σκόκο, Χουανφράν – Γιάκομπ, Παπαζαχαρίας, Παπαστεριανός.