Δύο στα δύο για την Εθνική

Πρώτος στόχος επετεύχθη. Η Εθνική ομάδα πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Ευρωμπάσκετ μετά τη νίκη της επί των Κροατών με 76-68 και …

Διάφορα

Πρώτος στόχος επετεύχθη. Η Εθνική ομάδα πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Ευρωμπάσκετ μετά τη νίκη της επί των Κροατών με 76-68 και μπορεί να μπει με το απόλυτο των βαθμών στον όμιλο που θα δημιουργηθεί αν αύριο κερδίσει το Ισραήλ (20:15).

Οι παίκτες του Γιόνας Καζλάουσκας μπήκαν στο παρκέ με φόρα και στο πρώτο ημίχρονο ήταν εξαιρετικοί και στις δύο πλευρές του παρκέ. Με ποσοστά ευστοχίας για Οσκαρ, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ του 52-31. Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στην τρίτη περίοδο, με συντηρητικό αλλά αποτελεσματικό μπάσκετ. Οι Κροάτες προσπάθησαν να επανέλθουν στην διεκδίκηση του αγώνα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Εριξαν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους στο 38΄, αλλά πέραν αυτού, ουδέν. Μπορούσης και Σπανούλης οδήγησαν το σκοράρισμα της Ελλάδας, αλλά πολύ καλή δουλειά έκανε και ο Σχορτσανίτης.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 20-15, 52-31, 65-47, 76-68
Ελλάδα (Καζλάουσκας): Καλαμπόκης 2, Μπουρούσης 19 (2), Ζήσης 9 (1), Σπανούλης 11 (1), Καλάθης 3, Φώτσης 5, Πρίνετζης 3, Κουφός 10, Περπέρογλου 10 (2), Σχορτσανίτης 4.
Κροατία (Ρέπεσα): Ούκιτς 15 (1), Κους 3, Πόποβιτς 8 (2), Βούισιτς 13 (1), Πρκάτσιν, Ρόζιτς 6 (1), Πλάνινιτς 8, Στόγιτς 3 (1), Λόντσαρ, Μπάνιτς 5, Νίτσεβιτς 2, Κασούν 5.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, τα Σκόπια κέρδισαν το Ισραήλ με 82-79.