Ηρακλής – Λοκομοτίβ Μέζντρα 1-1

Χρήσιμα συμπεράσματα έβγαλε ο Όλεγκ Προτάσοφ στο φιλικό του Ηρακλή με την Λοκομοτίβ Μέζντρα που διεξήχθη στο γήπεδο της Επανομής. Οι κυανόλευκοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι (1-1) …

Χρήσιμα συμπεράσματα έβγαλε ο Όλεγκ Προτάσοφ στο φιλικό του Ηρακλή με την Λοκομοτίβ Μέζντρα που διεξήχθη στο γήπεδο της Επανομής. Οι κυανόλευκοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι (1-1) με την βουλγαρική ομάδα, η οποία συμμετέχει στο πρωτάθλημα της πρώτης κατηγορίας. Η Λοκομοτίβ προηγήθηκε με τον Χαζούροφ και ο Ηρακλής ισοφάρισε στις καθυστερήσεις με τον Γρηγόρη Παπαζαχαρία, που έκανε τα πρώτα του ποδοσφαιρικά βήματα στο συγκεκριμένο γήπεδο.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ενδεκάδα… πρωταθλήματος χρησιμοποίησε στο αρχικό σχήμα ο Όλεγκ Προτάσοφ, αφού σε σχέση με τους έντεκα που έπαιξαν κόντρα στον Άρη, η μοναδική αλλαγή είναι η παρουσία του Ιβάν Μπόσνιακ αντί του τραυματία, Ντένις Επστάιν. Μέτρια εμφάνιση της ομάδας σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο. Δέχτηκε γκολ από ένα σοβαρό λάθος των παικτών στο κέντρο της άμυνας, ενώ δεν κατάφερε να απειλήσει την αντίπαλη εστία. Ο Προτάσοφ δοκίμασε ένα σχήμα μ’ ένα μόνο κλασικό πλάγιο χαφ τον Τουμά και τον Μπόσνιακ να πλαγιοκοπεί από την αντίθετη πλευρά από εκείνη που έπαιζε ο Σουηδός (ξεκίνησε στα δεξιά και γύρω στο 30′ πέρασε στα αριστερά).

Με τρεις αλλαγές ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ο Ηρακλής. Ο Περπερίδης μπήκε στη θέση του Γιαννούλη, ο Ντάλα Μπόνα αντικατέστησε τον Παπαστεριανό στον άξονα της μεσαίας γραμμής και ο Παπαζαχαρίας τον Κατσαμπή στο κέντρο της άμυνας. Η εικόνα της ομάδας όμως δεν βελτιώθηκε σημαντικά, ασχέτως αν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με τον Παπαζαχαρία, δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της αναμέτρησης…

ΛΕΠΤΟ ΠΡΟΣ ΛΕΠΤΟ

12′ Καλό σουτ του Ντίκα, η μπάλα καταλήγει άουτ.

16′ Λάθος στο κέντρο της άμυνας του Ηρακλή, ο Χαζούροφ το εκμεταλλεύεται και ανοίγει το σκορ (0-1).

26′ Εκτέλεση φάουλ του Ντιέ, ο Ιβάνοφ με διπλή προσπάθεια μπλοκάρει τη μπάλα.

30′ Σουτ του Πέτκοφ, η μπάλα κάπου κοντράρει και καταλήγει στην αγκαλιά του Κοβαλέφσκι.

51′ Τετ-α-τετ του Πέτκοφ, ο Παπαζαχαρίας με σωτήρια επέμβαση ανακόπτει τον Βούλγαρο.

71′ Ωραίος συνδυασμός των παικτών του Ηρακλή, που καταλήγει σε σουτ του Τουμά, αλλά ο Λίνκοφ απομακρύνει σε κόρνερ.

85′ Φάση διαρκείας στην περιοχή της Λοκομοτίβ, σουτ του Ντίκα, η μπάλα, έπειτα από κόντρα, στο οριζόντιο δοκάρι και κόρνερ.

90′ Σέντρα Περπερίδη, πρώτη κεφαλιά του Ντίκα, δεύτερη του Γιάκομπ, ο Λίνκοφ με σωτήρια επέμβαση απομακρύνει σε κόρνερ.

91′ ΓΚΟΟΟΟΟΛ: Ο Παπαζαχαρίας παίρνει το ριμπάουντ από την ασθενή επέμβαση του Ιβάνοφ και με προβολή διαμορφώνει το τελικό 1-1.

ΤΟ ΦYΛΛΟ ΑΓΩΝΑ

ΗΡΑΚΛΗΣ: Κοβαλέφσκι, Μάρτος, Κατσαμπής (46′ Παπαζαχαρίας), Λέκι, Γιαννούλης (46′ Περπερίδης), Ντιέ, Παπαστεριανός (46′ Ντάλα Μπόνα), Τούμα, Ντίκα, Μπόσνιακ (73′ Βουτσιάς), Γιάκομπ.

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΜΕΖΝΤΡΑ: Ιβάνοφ, Χριστόζοφ, Πάζιν, Μοράλες, Στάνκοφ, Σοφρόνιεφ, Πέτκοφ, Ίλιεφ, Αν. Τοντόροφ, Τούλιο, Χαζούροφ. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Λίνκοφ, Ζάρεφ, Μάτεφ, Ισά, Ουζούνοφ, Λ. Τοντόροφ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Καλόπουλος (Μακεδονίας).

ΒΟΗΘΟΙ: Μποζατζίδης (Μακεδονίας), Σαραϊδάρης (Μακεδονίας).