Ηρακλής – Άρης 2-2 (video)

Καταπληκτικό παιχνίδι στο Καυτανζόγλειο, με τον Άρη να προηγείται δύο φορές, τον Ηρακλή να ισοφαρίζει ισάριθμες και να έχει τη μεγάλη ευκαιρία με τον Γιάκομπ …

Καταπληκτικό παιχνίδι στο Καυτανζόγλειο, με τον Άρη να προηγείται δύο φορές, τον Ηρακλή να ισοφαρίζει ισάριθμες και να έχει τη μεγάλη ευκαιρία με τον Γιάκομπ να πάρει και τη νίκη. Τελικό αποτέλεσμα 2-2, με τους παίκτες του Όλεγκ Προτάσοφ να εισπράττουν το θερμό χειροκρότημα από τους περίπου 17.000 φίλους της ομάδας μετά το τέλος της αναμέτρησης. Τα γκολ του Ηρακλή οι Γιάκομπ και Επστάιν (πεν), ενώ δις σκόρερ για τον Άρη ο Χαβιέ Κάμπορα. Το παιχνίδι ξεκίνησε με καθυστέρηση πενήντα περίπου λεπτών, λόγω της εισβολής οπαδού του Ηρακλή, ο οποίος έφτασε σε απόσταση αναπνοής από τον πορτιέρο του Άρη και ακολούθησε ένταση εντός αγωνιστικού χώρου. Ο Αντώνης Ρέμος ζήτησε από τα μεγάφωνα ψυχραιμία από τους φίλους του Ηρακλή και θα πρέπει να σημειωθεί ότι το παιχνίδι διεξήχθη χωρίς κάποιο πρόβλημα.

ΛΕΠΤΟ ΠΡΟΣ ΛΕΠΤΟ

1΄Με την έναρξη του αγώνα, διακόπηκε ο αγώνας επειδή ένας οπαδός του Ηρακλή έφτασε σε απόσταση αναπνοής από τον Σηφάκη. Ο Δαλούκας με τους βοηθούς του αναχώρησαν για τα αποδυτήρια.

4′ Φάουλ του Κάλβο, κεφαλιά του Κάμπορα, η μπάλα άουτ.

5′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή. Ο Γιάκομπ μπήκε στη μεγάλη περιοχή, αλλά το δυνατό σουτ πέρασε λίγο άουτ.

7′ Φάουλ Επστάιν, κεφαλιά Ντίκα, ο Σηφάκης απομακρύνει.

8′ Τρομερή ευκαιρία του Ηρακλή. Ο Σηφάκης νικάει τον Παπαστεριανός σε τετ-α-τετ.

20′ Ο Κάμπορα εκμεταλλεύεται το λάθος στη μεσαία γραμμή και στην αντεπίθεση ανοίγει το σκορ (0-1).

21′ Σουτ του Αράνο από καλή θέση, άουτ.

23′ Φάση διαρκείας στην περιοχή του Ηρακλή, σέντρα του Κάλβο, κεφαλιά του Κάμπορα, λίγο άουτ.

25΄ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: Σέντρα του Τουμά, κεφαλιά του Γιάκομπ και 1-1.

36′ Σέντρα Κόκε, κεφαλιά του Κάμπορα και… 1-2.

38′ Σέντρα του Νέτο, κεφαλιά του Κάμπορα, στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ.

54′ Κόρνερ του Επστάιν, κεφαλιά του Ντίκα, άουτ.

55′ Παράλληλη σέντρα του Γιάκομπ, ο Μπόσνιακ στην πορεία της μπάλας, η οποία όμως κοντράρει και καταλήγει άουτ.

57′ Φάση διαρκείας γύρω από την περιοχή του Άρη, ο Μπόσνιακ ανατρέπεται και σωστά ο Δαλούκας σφυρίζει πέναλτι.

58’ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: Ο Επστάιν εκτελεί το πέναλτι και… 2-2.

60′ Καταπληκτική ευκαιρία για τον Ηρακλή, με τον Γιάκομπ να αστοχεί από τη μικρή περιοχή, έπειτα από ασίστ του Μπόσνιακ.

67′ Φάουλ του Ντίκα, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

68′ Κόρνερ του Επστάιν, κεφαλιά του Λέκι, άουτ.

78′ Σουτ του Φερνάντες στην αγκαλιά του Κοβαλέφσκι.

ΤΟ ΦYΛΛΟ ΑΓΩΝΑ

ΗΡΑΚΛΗΣ (Προτάσοφ): Κοβαλέφσκι, Μάρτος, Γιαννούλης, Κατσαμπής, Λέκι, Ντιέ, Παπαστεριανός, Επστάιν, Τούμα (46′ Μπόσνιακ), Ντίκα (88′ Μιλάνο), Γιάκομπ (78′ Κονέ).

ΑΡΗΣ (Μαζίνιο): Σηφάκης, Νέτο, Αράνο, Ρονάλντο, Νασούτι, Ναφτί, Γκαρσία (62′ Φερνάντες), Κόκε, Γκρασιάν (88′ Λαμπριάκος), Κάλβο (Φλάβιο), Κάμπορα.

Διαιτητής: Δαλούκας (Θεσσαλίας).

Βοηθοί: Μποζατζίδης (Μακεδονίας), Βασιλειάδης (Μακεδονίας).

Τέταρτος Διαιτητής: Καλόπουλος (Μακεδονίας)

Παρατηρητής: Μιντιούρης (Σερρών)