Πανθρακικός – Ηρακλής 1-2

Με δύο τρομερά γκολ του Νικολάε Ντίκα και την ώθηση που έδωσαν στην ομάδα τρεις χιλιάδες οπαδοί της, ο νέος Ηρακλής επικράτησε με 2-1 του …

Με δύο τρομερά γκολ του Νικολάε Ντίκα και την ώθηση που έδωσαν στην ομάδα τρεις χιλιάδες οπαδοί της, ο νέος Ηρακλής επικράτησε με 2-1 του Πανθρακικού στην Κομοτηνή και μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα έπειτα από πέντε ολόκληρα χρόνια. Ο Ρουμάνος σούπερ σταρ άνοιξε το σκορ με μια βολίδα στο 29′ και διαμόρφωσε το τελικό σκορ με αριστουργηματική εκτέλεσε φάουλ στο 78′. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν προσωρινά με τον Μίτου στο 69′

ΛΕΠΤΟ ΠΡΟΣ ΛΕΠΤΟ

1′ Ο Τούμα στη μεγάλη περιοχή, λίγο πριν πλασάρει τον Ρόκα, τον ανακόπτουν οι αμυντικοί.

11′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή. Σέντρα του Επστάιν, εναέρια σύγκρουση Παπαστεριανού-Ρόκα, η μπάλα φτάνει στον Τούμα, αλλά το σουτ του κυανόλευκου άσου χτυπάει στο πεσμένο σώμα του Παπαστεριανού.

25′ Ατομική ενέργεια του Παπαστεριανού και σουτ, αλλά η μπάλα καταλήγει άουτ.

29′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: Τρομερό σουτ του Ντίκα, η μπάλα καρφώνεται στο δεξί παράθυρο του Ρόκα και το πέταλο παίρνει φωτιά (0-1).

42′ Μεγάλη ευκαιρία του Πανθρακικού. Ο Ντιαλό απέναντι από τον Κοβαλέφσκι, πλασάρει στη δεξιά γωνιά, ο Πολωνός πορτιέρο πέφτει σωστά, η μπάλα χτυπάει στο σώμα του και στη συνέχεια στο δεξί δοκάρι.

48′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή. Κόντρα από τα αριστερά, ο Επστάιν πασάρει στον Γιάκομπ, σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, αλλά η κεφαλιά του Ντίκα από τη μικρή περιοχή καταληγει άουτ.

51΄Σουτ του Οράκ, ο Κοβαλέφσκι μπλόκαρε.

60′ Τραγικό λάθος του Γιαννούλη, ο οποίος έχασε τη μπάλα στη μεγάλη περιοχή, αλλά το σουτ του Μίτου καταλήγει άουτ.

69′ ΓΚΟΛ: Εξαιρετικός συνδυασμός των παικτών του Πανθρακικού, ο Μίτου από τη μικρή περιοχή, ισοφαρίζει.

78′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: Τρομερό φάουλ του Ντίκα στο δεξί παράθυρο του Ρόκα και… 1-2

90’+1′ Φάουλ από τα αριστερά, ο Παπαστεριανός μπαίνει στη μικρή περιοχή, αλλά ο Ρόκα με διπλή προσπάθεια μπλοκάρει.

ΤΟ ΦYΛΛΟ ΑΓΩΝΑ

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Ντουμιτρέσκου): Ρόκα, Αργυρίου (82′ Κωνσταντινίδης), Κλεμάν, Τροϊζε, Τζόκιτς, Οράκ, Μαρσέλο, Κανωτίδης, Φαγιάρδο (55′ Καπετάνος), Ντιαλό (58′ Μίτου), Μπουβάλ.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Προτάσοφ): Κοβαλέφσκι, Μάρτος, Γιαννούλης, Κατσαμπής, Λέκι, Ντιέ, Παπαστεριανός, Επστάιν, Τούμα (62′ Μιλάνο), Ντίκα (86′ Φούφουλας), Γιάκομπ (67′ Μπόσνιακ).

Διαιτητής: Χαραλαμπίδης (Καβάλας).

Βοηθοί: Τρύφων (Δράμας), Γκάγκας (Λάρισας).

Τέταρτος Διαιτητής: Χατζής (Καρδίτσας)