Νίκη Ηρακλή (2-0) με γκολ Τούμα και Ντάλα Μπόνα

Σαρμπέλ Τούμα και Σαμουέλε Ντάλα Μπόνα πέτυχαν τα πρώτα τους γκολ με τη φανέλα του Ηρακλή και με αυτά τα γκολ οι “κυανόλευκοι” κέρδισαν με …

Σαρμπέλ Τούμα και Σαμουέλε Ντάλα Μπόνα πέτυχαν τα πρώτα τους γκολ με τη φανέλα του Ηρακλή και με αυτά τα γκολ οι “κυανόλευκοι” κέρδισαν με 2-0 την Αναγέννηση Γιαννιστών, στο τελευταίο φιλικό πριν από την έναρξη του Πρωταθλήματος. Ο Ηρακλής λίγο ως αγγαρεία προσέγγισε το παιχνίδι το οποίο έγινε και κάτω από αρκετή ζέστη.

Ο Ολεγκ Προτάσοφ επέλεξε σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού το 4-2-3-1 και έδωσε χρόνο συμμετοχής σε πολλούς παίκτες. Ο μόνος που έπαιξε σε όλο το παιχνίδι ήταν ο Γιώργος Μπαντής.

Στα σημαντικά, εκτός από τα πρώτα γκολ των παικτών που αναφέραμε, η γενικότερα καλή απόδοση του Τούμα, ο ορεξάτος για μία ακόμη φορά Μιλάνο, το ντεμπούτο βέβαια του Ντάλα Μπόνα που έπαιξε από την αρχή του β’ μέρους ως αμυντικός χαφ και το ντεμπούτο του Στέλιου Ηλιάδη που μπήκε στο 60′ και μέχρι το 67′ έπαιξε δεξιός μπακ και από εκεί και μετά, μαζί με τον Ντάλα Μπόνα, δίδυμο αμυντικών χαφ. Διαβάστε τις καλύτερες φάσεις του παιχνιδιού και τα στοιχεία του.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Όλεγκ Προτάσοφ ξεκίνησε το παιχνίδι με τον Φούφουλα δεξί μπακ και τον Κονέ αριστερό χαφ. Από εκεί και οι υπόλοιποι εννιά τοποθετήθηκαν στις φυσικές τους θέσεις. Οι κυανόλευκοι ξεκίνησαν δυνατά και έψαξαν από νωρίς το γκολ, είτε με στημένες φάσεις, είτε με πλαγιοκοπήσεις.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, μπήκε ο Σαμουέλε Ντάλα Μπόνα, στη θέση του Σερζ Ντιέ. Χρόνο συμμετοχής έδωσε ο Προτάσοφ στον Ηλιάδη, τον οποίο τοποθέτησε στο δεξί άκρο της άμυνας, μέχρι τη στιγμή που μπήκε ο Περπερίδης (το πρώτο του φιλικό στην προετοιμασία).

ΛΕΠΤΟ ΠΡΟΣ ΛΕΠΤΟ

7′ Κόρνερ για τον Ηρακλή, ο Παπαζαχαρίας επιχειρεί κεφαλιά, ο Σίσκος απομακρύνει σε κόρνερ.

8′ Κόρνερ για τον Ηρακλή, ο Λέκι πιάνει την κεφαλιά, οι αμυντικοί της Αναγέννησης απομακρύνουν πάνω στη γραμμή.

9′ Ο Ντιέ αλλάζει στον Τούμα, εκείνος σπάει τη μπάλα στον Παπαστεριανό, αλλά το σουτ του τελευταίου καταλήγει λίγο άουτ.

11′ Ο Τούμα από εξαιρετική θέση πλασάρει άουτ.

17′ Σουτ του Ιορδανίδη, στην αγκαλιά του Μπαντή.

26′ Πλασέ του Ντίκα από το ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα άουτ.

45′ Φάουλ του Ντίκα, λίγο άουτ.

47′ Φάση διαρκείας στην περιοχή του Ηρακλή, ο Σουμάχες από καλή θέση στέλνει τη μπάλα άουτ.

51′ ΓΚΟΟΛ Ο Ντίκα αλλάζει το παιχνίδι για τον Τούμα, ο οποίος έσκαψε τη μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα του Σίσκου (0-1).

65′ Εξαιρετική πάσα του Ντίκα στο Γιάκομπ, αλλά μετά το σουτ του τελευταίου, η μπάλα καταλήγει άουτ.

87′ ΓΚΟΟΛ Φάση διαρκείας στην περιοχή της Αναγέννησης, η μπάλα στρώνεται στον Ντάλα Μπόνα που με σουτ δεν αφήνει την ευκαιρία να πάει χαμένη και κάνει το 0-2.

89′ Ο Γιάντσης μέσα από τη μεγάλη περιοχή κάνει ένα ωραίο ψιλοκρεμαστό σουτ και στέλνει την μπάλα στο δεξί δοκάρι της Αναγέννησης.

ΤΟ ΦYΛΛΟ ΑΓΩΝΑ

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Γ.: Σίσκος, Παπαγεριδης, Κατσόγλου, Ραπτόπουλος, Κουτρογιάννης, Τσιλιγκερίδης, Μοσχάκης, Ιορδανίδης Γ., Κρόνχαρντ, Σουμάχερ, Δούμας. Επαιξαν και οι: Κατρατσέας, Ζαρογιάννης, Ιορδανίδης Ν., Καρυοφύλλης, Στεφανίδης, Γουνελάς, Κηλίκης, Μπαρμπουτσέλης, Παπαλεξίου

ΗΡΑΚΛΗΣ: Μπαντής, Λέκι (68′ Περπερίδης), Φούφουλας (62′ Ηλιάδης), Παπαζαχαρίας (62′ Κατσαμπής), Γιαννούλης (46′ Ιωαννίδης), Ντιέ (46′ Ντάλα Μπόνα), Παπαστεριανός (68′ Σαρακατσάνος), Τούμα (62′ Μιλάνο), Ντίκα (68′ Αγρίτης), Μπόσνιακ (46′ Γιάκομπ), Κονέ (78′ Γιάντσης).