Φιλική νίκη με 3-1 επί του Λεβαδειακού

Έντεκα ημέρες πριν το παιχνίδι με τον Πανθρακικό, ο Ηρακλής σκόρπισε υποσχέσεις στη φιλική νίκη επί του Λεβαδειακού με 3-1. Η ομάδα του Όλεγκ Προτάσοφ, …

Έντεκα ημέρες πριν το παιχνίδι με τον Πανθρακικό, ο Ηρακλής σκόρπισε υποσχέσεις στη φιλική νίκη επί του Λεβαδειακού με 3-1. Η ομάδα του Όλεγκ Προτάσοφ, παρά τις σημαντικές απουσίες, έδειξε ότι βρίσκεται σε καλό δρόμο ενόψει της έναρξης του νέου πρωταθλήματος. Τα γκολ πέτυχαν οι Γιάκομπ, Βέλλιος και Κονέ, ενώ τον τίτλο του κορυφαίου μοιράζονται οι οι Μανόλης Παπαστεριανός και Ιβάν Μπόσνιακ.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Προτάσοφ ξεκίνησε το παιχνίδι χωρίς κλασικό αριστερό χαφ. Ο Ντίκα είναι στον άξονα, δεξιά ο Μιλάνο και Γιάκομπ-Μπόσνιακ είναι το δίδυμο μπροστά. Από εκεί και πέρα, οι υπόλοιποι της ενδεκάδας είναι στις κλασικές τους θέσεις. Από το πεντάλεπτο κιόλας, ο Προτάσοφ έφερε τον Μιλάνο στα αριστερά.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Ηρακλής είχε σε εξαιρετική ημέρα τον Μανόλη Παπαστεριανό (έκανε τα πάντα στο κέντρο) και τον Ιβάν Μπόσνιακ, ο οποίος δεν άφησε ούτε μία φάση χωρίς να την κυνηγήσει. Η ομάδα είχε ένα πολύ καλό πρώτο 25λεπτο, αλλά στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, ενώ υπήρχαν και σημάδια δυσλειτουργίας στον ανασταλτικό τομέα.

Όλα τα λεφτά στο δεύτερο ημίχρονο ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Ηρακλή να πετυχαίνει δύο γκολ και να ενθουσιάζει τον κόσμο που βρέθηκε στις κερκίδες.

ΛΕΠΤΟ ΠΡΟΣ ΛΕΠΤΟ

9′ Σέντρα του Μουλόπουλου, κεφαλιά του Μπάρκογλου από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα καταλήγει άουτ.

13′ Μακρινό σουτ του Παπαστεριανού, η μπάλα μισό μέτρο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Καρακώστα.

15′ ΓΚΟΟΟΛ!!! Φάουλ του Μιλάνο, κεφαλιά του Γιάκομπ και… 1-0.

29′ Δυνατό σουτ του Μπούσι, η μπάλα κάπου κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

31′ Σέντρα του Παπαστεριανού, μονοκόμματο σουτ του Μιλάνο, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

41′ Καταπληκτική πάσα του Ντίκα στον Γιάκομπ, αλλά ο Κουλά Χασάν έχει υψωμένη τη σημαία του.

42′ Δυνατό σουτ του Μιλάνο, η μπάλα άουτ.

45′ Ο Σερτζίνιο αποφεύγει τον Γιαννούλη, σπάει τη μπάλα στο πέναλτι και ο Μπάρκογλου από καλή θέση στέλνει τη μπάλα άουτ.

59′ Φάουλ Μιλάνο, κεφαλιά Μπόσνιακ, λίγο άουτ.

60′ Σέντρα Σερζίνιο, κεφαλιά του Μπούσι από τη μικρή περιοχή, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπαντή.

61′ Σουτ του Μπάρκογλου, στην αγκαλιά του Μπαντή.

63′ Σέντρα Σαρακατσάνου, κεφαλιά Κονέ, άουτ.

67′ Επικίνδυνη σέντρα στη μεγάλη περιοχή, ο Μπαντής προλαβαίνει τον Ταραλίδη.

74′ Ο Μπόσνιακ πασάρει στον Ντίκα, το σουτ του οποίου καταλήγει στην αγκαλιά του Μπλάζιτς.

78′ Σέντρα από τα δεξιά, γυριστό σουτ του Βασιλείου και… 1-1.

80′ ΓΚΟΟΟΛ!!! Φάουλ του Κονέ, η μπάλα φεύγει από τα χέρια του Μπλάζιτς και ο 17χρονος Βέλλιος με κοντινή προβολή κάνει το 2-1.

82′ Κούρσα του Αγρίτη από τα δεξιά, αλλά το σουτ καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

84′ Τετ-α-τετ του Κόλτζου, το πλασέ του είναι άστοχο.

85′ ΓΚΟΟΟΛ!!! Ο Βουτσιάς σπάει τη μπάλα στον Βέλλιο, το πλασέ του σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Κονέ κάνει το 3-1.

90’+2′ Σουτ του Βέλλιου, η μπάλα κάπου κοντράρει και καταλήγει στην αγκαλιά του Μπλάζιτς.

ΤΟ ΦYΛΛΟ ΑΓΩΝΑ

ΗΡΑΚΛΗΣ: Μπαντής, Μάρτος (61′ Σαρακατσάνος), Λέκι (79′ Κατσικάς), Κατσαμπής, Γιαννούλης, Φούφουλας (61΄Αγρίτης), Παπαστεριανός (61′ Κονέ), Μιλάνο (72′ Βουτσιάς), Ντίκα (79′ Βέλλιος), Μπόσνιακ (75′ Καρλόπουλος), Γιάκομπ (67′ Παπαζαχαρίας).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Καρακώστας (46′ Μπλάζιτς), Μουλόπουλος (82′ Μαχαίρας), Μαρτορέλ (46′ Καψής), Ζησόπουλος, Κόλτζος (85′ Λεμονής), Μπράνκο (61′ Κόλτζης), Ταραλίδης, Σερτζίνιο, Μπάρκογλου (65′ Τζωρμπατζάκης), Βασιλείου, Μπούσι.

Διαιτητής: Ντάκος (Ξάνθης).

Βοηθοί: Κωνσταντινίδης (Θεσσαλονίκης), Κουλά (Θεσσαλονίκης).

Κίτρινες: Μουλόπουλος