Η επίθεση θέλει ηλεκτροσόκ (video)

Η άμυνα έχει δέσει, η επίθεση όμως θέλει ακόμη δουλειά. Πολλή δουλειά. Ο Ηρακλής γνώρισε την ήττα με 2-0 από τη Μόναχο 1860, στο τελευταίο …

Η άμυνα έχει δέσει, η επίθεση όμως θέλει ακόμη δουλειά. Πολλή δουλειά. Ο Ηρακλής γνώρισε την ήττα με 2-0 από τη Μόναχο 1860, στο τελευταίο φιλικό επί αυστριακού εδάφους. Το στοιχείο που προβλημάτισε περισσότερο τον Όλεγκ Προτάσοφ, ήταν ότι για δεύτερο σερί 90λεπτο η ομάδα δεν σκόραρε και δημιούργησε ελάχιστες ευκαιρίες.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Πιεστικός και ορεξάτος ο Ηρακλής, πέρασε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, πρέσαρε τον αντίπαλο και δημιούργησε φάσεις στην αντίπαλη εστία. Κορυφαία η φάση με το δοκάρι του Ντίκα στο 27΄, με τους παίκτες του Όλεγκ Προτάσοφ να είναι βελτιωμένοι σε όλους τους τομείς, ως σύνολο, καθόλη την διάρκεια του πρώτου μέρους και τους Γερμανούς να αισθάνονται τυχεροί που κράτησαν το «μηδέν».

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην στο δεύτερο ημίχρονο. Η γερμανική ομάδα ανέλαβε τον έλεγχο του αγώνα, προηγήθηκε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λούντβιχ και πέτυχε το δεύτερο γκολ στο 90′ με τον Μλάπα. Ο Ηρακλής του δευτέρου 45λεπτου προβλημάτισε και ο Προτάσοφ καλείται να διορθώσει αρκετά πράγματα.

ΛΕΠΤΟ ΠΡΟΣ ΛΕΠΤΟ

Στο 7΄ δυνατό σουτ του Βουτσιά, μπλοκάρει ο Χόφμαν.

Στο 11΄ κεφαλιά του Μπρέντεν μετά από εκτέλεση φάουλ και εντυπωσιακή απόκρουση Κοβαλέφσκι.

Στο 27΄ ύστερα από φάουλ του Επστάιν και κεφαλιά του Παπαζαχαρία ο Ντίκα από πλάγια δεξιά βρήκε δοκάρι.

Στο 41΄ βολέ του Ντιέ δίπλα από το αριστερό δοκάρι άουτ.

Στο 52΄ δυνατό σουτ από τον Μπρέντεν άουτ.

Στο 57΄ βαθιά μπαλιά του Κονέ, ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Βουτσιά προ του Κίραλι, η μπάλα άουτ.

Στο 59΄ δυνατό σουτ του Κάιζερ εντυπωσιακή επέμβαση του Κοβαλέφσκι.

Στο 61΄ εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από τον Λούντβιχ στο «Γ» του Κοβαλέφσκι και 0-1.

Στο 83΄ ο Μπόσνιακ έβγαλε σε καλή θέση για σουτ τον Γιάντση, αλλά το σουτ του τελευταίου απέκρουσε σε κόρνερ ο Κίραλι.

Στο 86΄ ο Φελχί σούταρε από κοντά και η μπάλα βρήκε το δοκάρι.

Στο 87΄ ο Ρόσλερ έπιασε το σουτ και ο Κατσαμπής απομάκρυνε πάνω στη γραμμή της εστίας.

Στο 90΄ λάθος του Κατσικά εκμεταλλεύτηκε το γύρισμα στον Κοβαλέφσκι ο Μλάπα και από κοντά έκανε το τελικό 0-2.

ΤΟ ΦΥΛΛΟ ΑΓΩΝΑ

ΗΡΑΚΛΗΣ: Κοβαλέφσκι, Μάρτος (70΄ Κατσαμπής), Γιαννούλης (78΄ Σαρακατσάνος), Παπαζαχαρίας (76΄ Φούφουλας), Λέκι (76΄ Κατσικάς), Ντιέ (66΄ Μπούρμπος), Παπαστεριανός (57΄Κονέ), Βουτσιάς (60΄ Αγρίτης), Επστάιν (65΄ Ιωαννίδης), Ντίκα (65΄ Γιάντσης), Γιάκομπ (46΄ Μπόσνιακ).

ΜΟΝΑΧΟ 1860: Χόφμαν, Κάιζερ, Μπεντά, Χόφμαν, Μεσίας, Μπέντερ, Καμπάλ, Λούντβιγκ, Σάφλερ, Λουστάκου, Παππάς. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι
Κίραλι, Μλάπα, Γιούνγκβερθ, Ιγκνιόφσκι, Φελχί, Ρέσλερ, Ντι Σάλβο.