Μεσογειακοί Αγώνες: «Αυτοκτόνησε» η Εθνική Ανδρών

Επεισοδιακό και συγκλονιστικό ταυτόχρονα ήταν το παιχνίδι μεταξύ της Εθνικής μας ομάδας και της Ιταλίας στην Πεσκάρα, για την 4η αγωνιστική του α΄ ομίλου στους …

Διάφορα

Επεισοδιακό και συγκλονιστικό ταυτόχρονα ήταν το παιχνίδι μεταξύ της Εθνικής μας ομάδας και της Ιταλίας στην Πεσκάρα, για την 4η αγωνιστική του α΄ ομίλου στους Μεσογειακούς Αγώνες. Η ελληνική ομάδα ηττήθηκε με 3-2 σετ (23-25, 19-25, 25-8, 25-19, 15-11), με τον Κώστα Προύσαλη να αποβάλλεται άδικα στα μισά του τέταρτου σετ. Δυσκολεύει πλέον η υπόθεση πρόκριση στα ημιτελικά.

Αν και προηγήθηκε με 2-0 σετ, η Εθνική ηττήθηκε από την Ιταλία με 3-2 σετ και ουσιαστικά απώλεσε τις ελπίδες της για πρόκριση στα ημιτελικά των Μεσογειακών Αγώνων. Μετά το τέλος της 4ης αγωνιστικής, η ελληνική ομάδα είναι στην πρώτη θέση του α΄ ομίλου, έχει όμως ρεπό την αυριανή ημέρα (3/7), όταν οι τρεις ισόβαθμες ομάδες του γκρουπ (Ιταλία, Σλοβενία, Γαλλία) θα παίξουν για δύο θέσεις στην τετράδα.

Κομβικό σημείο για την εξέλιξη του αγώνα ήταν η αποβολή του Κώστα Προύσαλη με κόκκινη κάρτα στα μισά του 4ου σετ. Συγκεκριμένα, στο 13-12 υπέρ της Εθνικής οι διαιτητές πήραν μία απόφαση που προκάλεσε τη διαμαρτυρία του διεθνή πασαδόρου, ο οποίος πάντως τόνισε πως δεν αντιμίλησε στο δεύτερο διαιτητή, αλλά είχε ένα διάλογο με τον Αρμενάκη με τον οποίο σχολίασε την απόφαση αυτή. Η κόκκινη κάρτα έφερε στον αγωνιστικό χώρο του νεαρό πασαδόρο, επίσης του Ηρακλή, Γιάννη Γεωργιάδη, οι Ιταλοί ισοφάρισαν και στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κατέκτησαν και το τάι-μπρέικ, εκμεταλλευόμενοι και τους 4.000 φιλάθλους που είχαν στο πλευρό τους.

ΙΤΑΛΙΑ (Μπερνάρντι): Κατσανίγκα 20, Ντε Τόνι 6, Τιμπέρτι 2, Ντε Μάρκι 8, Μαρουότι 2, Μπαρόνε 2, Τζόβι (λ) / Σαΐτα, Φόρνι 17, Ταμπούρο 3, Γκρασάνο 6, Ζάιτσεφ 4.

ΕΛΛΑΔΑ (Καζάζης): Αρμενάκης 18, Προύσαλης, Μηνούδης 9, Πετρέας 10, Κανέλλος 9, Ριζόπουλος 15, Γκαράς (λ) / Γεωργιάδης, Εφραιμίδης, Πελεκούδας, Σακόγλου.