Μεσογειακοί: Στίβος: Ασήμι εις διπλούν

Δυο ασημένια μετάλλια ήταν η συγκομιδή των αθλητών του στίβου στην πρώτη ημέρα των Μεσογειακών αγώνων. Ο Δημήτρης Τσιάμης και ο Σπύρος Λεμπέσης κατέκτησαν το …

Άλλα αθλήματα

Δυο ασημένια μετάλλια ήταν η συγκομιδή των αθλητών του στίβου στην πρώτη ημέρα των Μεσογειακών αγώνων.

Ο Δημήτρης Τσιάμης και ο Σπύρος Λεμπέσης κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο σε τριπλούν και ακοντισμό αντίστοιχα. Ο Τσιάμης «πέταξε» στα 16.98μ. στην τελευταία του προσπάθεια και ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου. Στον ακοντισμό ο Σπύρος Λεμπέσης σημείωσε ατομικό ρεκόρ με βολή στα 78.66μ., επίδοση που του χάρισε το ασημένιο μετάλλιο ενώ παράλληλα έπιασε το χαμηλό όριο για το Βεριλίνο.

Ο Σμαλιός κατετάγη 4ος με 75.24μ. που είναι η καλύτερη φετινή του επίδοση. Πολύ καλη εμφανιση πραγματοποιησε και ο νεαρός έλληνας αθλητής Λυκούργος Τσάκωνας κατελαβε την 8η θέση με 21.27 στον τελικό των 200μ. Νωρίτερα στα ημιτελικά ο Τσάκωνας είχε κάνει 21.24, ενώ στην 1η σειρά ο Γιώργος Κουτσοθεοδώρου τερμάτισε 6ος με 21.39 κι έμεινε εκτός τελικού. Ο Φιλανδαράκης στην 1η σειρά πήρε την 6η θέση με 14.19 και στη 2η σειρά ο Λαζαρίδης την ίδια θέση με 14.37. Την κορυφαία επίδοση των ημιτελικών σημείωσε στη 2η σειρά ο Ισπανός Τζάκσον κινόνος με 13.75.

Την πρόκριση για τον τελικό πήρε ο Κύπριος Αλέξανδρος Σταυρίδης ο οποίος τερμάτισε 5ος στην 1η σειρά με 14.18. Την 6η θέση πήρε ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ στα 20 χλμ βάδην, αφού τερμάτισε σε 1 ώρα 28.04, ενώ 8ος ήταν ο Θόδωρος Κεφαλόπουλος με 1 ώρα 32.03.