Νίκη-τίτλου για Λέικερς

Ενα βήμα από την κατάκτηση του πρωταθλήματος του ΝΒΑ βρίσκονται οι Λος Αντζελες Λέικερς που τα ξημερώματα κέρδισαν μέσα στο Ορλάντο του Μάτζικ, με 99-91 …

Διάφορα

Ενα βήμα από την κατάκτηση του πρωταθλήματος του ΝΒΑ βρίσκονται οι Λος Αντζελες Λέικερς που τα ξημερώματα κέρδισαν μέσα στο Ορλάντο του Μάτζικ, με 99-91 στην παράταση. Μεθαύριο θα διεξαχθεί ο πέμπτος αγώνας στο ΛΑ.

Μια ανάσα από τον 15ο τίτλο της ιστορίας τους βρίσκονται οι λιμνάνθρωποι μετά τη σπουδαία νίκη που πέτυχαν επί των Μάτζικ. Αυτή τη φορά, μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο βετεράνος γκαρντ του ΛΑ, Ντέρεκ Φίσερ. Συγκεκριμένα, 11” πριν το τέλος του αγώνα οι γηπεδούχοι με τον Χάουαρτν έχασαν δύο βολές με το σκορ το 87-84. Οι Λέικερς στην επίθεση έδωσαν την μπάλα στον Κόμπε που για να αποφύγει το φάουλ πάσαρε στον Φίσερ και αυτός εκτέλεσε έξω από τη γραμμή του τριπόντου (το πρώτο του στην βραδιά) ισοφαρίζοντας και στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση. Εκεί, ο Φίσερ ευστόχησε και πάλι σε τρίποντο στα 31” και με το σκορ στο 91-91 κι ενώ οι Μάτζικ προσπαθούσαν να αποτρέψουν από τον Μπράιαντ να πάρει την μπάλα.
Για τους νικητές ο Μπράιτν είχε 32 πόντους με 11/31 σουτ, ενώ για το Ορλάντο ο Χάαουαρντ πέτυχε 16 πόντους, μάζεψε 21 ριμπάουντ κι έκοψε 9 φορές τους αντιπάλους του, ωστόσο ήταν για ένα ακόμη παιχνίδι άστοχος στις βολές (6/14).