Κυρίαρχος ο Παναθηναϊκός

Το 30ο πρωτάθλημα της ιστορίας του και δεύτερο τριπλ κράουν κατέκτησε ο Παναθηναϊκός. Οι πράσινοι επικράτησαν στον τέταρτο τελικό του Ολυμπιακού με 94-81 και έκαναν …

Διάφορα

Το 30ο πρωτάθλημα της ιστορίας του και δεύτερο τριπλ κράουν κατέκτησε ο Παναθηναϊκός. Οι πράσινοι επικράτησαν στον τέταρτο τελικό του Ολυμπιακού με 94-81 και έκαναν το 3-1 στις νίκες.

Ο αγώνας πήρε από την αρχή γρήγορο ρυθμό και το σκορ ήταν μεγάλο. Οι ερυθρόλευκοι κατόρθωσαν για ένα ημίχρονο να ακολουθήσουν το ρυθμό. Οι γηπεδούχοι όμως, στο δεύτερο ημίχρονο βελτίωσαν σημαντικά την άμυνα και από το 25΄ η διαφορά ανέβηκε πάνω από 10 πόντους. Οι απέλπιδες προσπάθειες του Ολυμπιακού να μειώσουν, δεν έφεραν αποτέλεσμα, καθώς όσες φορές η διαφορά έφτασε στους πέντε με επτά πόντους, ο Παναθηναϊκός πάντα έβρισε λύσεις. Στο τέλος του αγώνα, οι παίκτες του Ομπράντοβιτς έγιναν ένα κουβάρι και οι αρχηγοί της ομάδας, Αλβέρτης και Διαμαντίδης σήκωσαν το τρίτο τρόπαιο της χρονιάς.

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 47-44, 67-62, 94-81.
Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Σπανούλης 17, Περπέρογλου, Μπατίστ 11, Φώτσης 13 (2), Χατζηβρέττας 7 (2), Νίκολας 17 (3), Τσαρτσαρής 9 (1), Διαμαντίδης 10 (2), Πέκοβιτς 8.
Ολυμπιακός (Γιαννάκης): Παπαλουκάς, Πελεκάνος, Τσίλντρες 10, Βούισιτς 4, Μπουρούσης 4, Χαλπερίν 8 (2), Γκριρ 21 (4), Πρίντεζης 8, Έρτσεγκ 15 (2), Τεόντοσιτς 7 (1), Σχορτσιανίτης 4.