Αγωνίστηκαν με την Ελπίδων Γιάντσης – Ιωαννίδης

Σημαντική ήταν η παρουσία των παικτών του Ηρακλή (Γιάντσης και Ιωαννίδης) στη χθεσινή (30/05) φιλική μάχη προετοιμασίας του συγκροτήματος των Ελπίδων, στο οποίο μετέχουν, κόντρα …

Σημαντική ήταν η παρουσία των παικτών του Ηρακλή (Γιάντσης και Ιωαννίδης) στη χθεσινή (30/05) φιλική μάχη προετοιμασίας του συγκροτήματος των Ελπίδων, στο οποίο μετέχουν, κόντρα στο αντίστοιχο της Κύπρου στην Αθήνα. Έληξε με νίκη της γηπεδούχου πλευράς, 2-1, με γκολ, που πέτυχαν οι Κουτσιανικούλης (49΄) και Μήτρογλου (90΄+3΄), ενώ το γκολ των Κυπρίων πέτυχε ο Τόφας (41΄).

Ο Δημήτρης Γιάντσης αγωνίστηκε στην επιθετική γραμμή της Εθνικής επί 90 λεπτά, είχε πολύ καλή παρουσία και ξεχώρισε με το δυνατό σουτ στο οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας στο 35΄ και στην υποδειγματική ασίστ, που «σέρβιρε» στο σκόρερ του πρώτου τέρματος στο 49΄.

Όσο για τον Γιώργο Ιωαννίδη, αγωνίστηκε σε όλη την διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου, σε ρόλο αριστερού χαφ και ήταν πολύ δραστήριος. Μάλιστα δημιούργησε και έχασε μια σημαντική ευκαιρία στο 82΄, καθώς από καλή θέση με σουτ έστειλε την μπάλα άουτ.

Το παιχνίδι ήταν στο πλαίσιο της προετοιμασίας των διεθνών για τον επίσημο αγώνα με τη Λιθουανία στην Μαριάπολη.