Ηττα και γκρίνια στο Ιβανώφειο

Άλλη μια χρονιά ολοκληρώθηκε με τον στόχο για τον Ηρακλή να μην επιτυγχάνετε. Οι κυανόλευκοι έκλεισαν με άσχημο τρόπο τη σεζόν, καθώς γνώρισαν την ήττα …

Άλλη μια χρονιά ολοκληρώθηκε με τον στόχο για τον Ηρακλή να μην επιτυγχάνετε. Οι κυανόλευκοι έκλεισαν με άσχημο τρόπο τη σεζόν, καθώς γνώρισαν την ήττα από τον Κεραυνό Αιγίου με 72-67 στο Ιβανώφειο, ένα αποτέλεσμα που έφερε έντονη γκρίνια του κόσμου κατά πάντων.

Για τέταρτη χρονιά ο Ηρακλής θα αναγκαστεί να αγωνιστεί στην Α2. Η προσπάθεια επιστροφής στα μεγάλα σαλόνια δεν ευοδώθηκε ούτε και φέτος. Αν και οι οιωνοί ήταν καλύτεροι και στην αρχή φάνηκε πως το οικοδόμημα δομήθηκε σε καλύτερα θεμέλια, εν τέλει το αποτέλεσμα δεν ικανοποίησε. Ο αγώνας με το Αίγιο θα μπορούσε να είναι η φιέστα ανόδου. Αντιθέτως, στο Ιβανώφειο δεν βρέθηκαν παραπάνω από 200 άτομα που στο τέλος δεν έκρυψαν τον εκνευρισμό τους για το αποτέλεσμα αλλά και την εικόνα της ομάδας σε όλη τη διάρκεια της χρονιάς.

Από σήμερα μάλιστα, θα πρέπει να αρχίσει ο σχεδιασμός της επόμενης σεζόν. Να γίνει ό,τι είναι δυνατόν ώστε ο σύλλογος να επιστρέψει στην Α1. Αυτό θα πρέπει να γίνει, αν και τα σημάδια δεν δείχνουν κάτι τέτοιο. Παρατηρείται μια κωλυσιεργία που δεν ευνοεί το ΤΑΚ. Οι διοικούντες πρώτα απ’όλους θέλουν να γνωρίζουν τι μέλλει γενέσθαι. Και με τα όσα έγιναν στο τέλος του αγώνα με τον Κεραυνό, η απογοήτευση μεγάλωσε ακόμη περισσότερο. Στα χέρια των ανθρώπων του Ερασιτέχνη, αλλά και των χορηγών του τμήματος, βρίσκεται το μέλλον του μπασκετικού τμήματος. Και όπως κάθε χρονιά τέτοιες μέρες, άπαντες εύχονται η επόμενη περίοδος να είναι η τελευταία στην Α2. Οι πράξεις θα δείξουν αν όντως, τα λόγια είναι αληθινά.

Άσχημο φινάλε

Ο αγώνας με τον Κεραυνό είχε ευθύς εξαρχής μονόπλευρο ενδιαφέρον. Η ομάδα της Πελοποννήσου ήταν αυτή που καιγόταν για τη νίκη, ώστε να διατηρήσει τις ελπίδες της για παραμονή στην κατηγορία. Θα το κατάφερνε αν έχαναν παράλληλα Ερμής Λαγκαδά και Ολυμπιάδα Πάτρας. Η νίκη όμως του Κεραυνού δεν είχε αντίκρυσμα, αφού οι άλλες δύο ομάδες κέρδισαν και παρέμειναν στην κατηγορία.
Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι το νωθρό ξεκίνημα του Ηρακλή και την μεγάλη τους ευστοχία στην περιφέρεια, έφερε το σκορ στο 2-17, μόλις στο 6΄. Βελτιώνοντας την επίθεση και μειώνοντας τα λάθη, οι κυανόλευκοι μείωσα σε 10-21 με τη λήξη της περιόδου. Με σερί 7-0 στα πρώτα 3 λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Ηρακλής μείωσε 17-21, αλλά ο Κεραυνός βρήκε και πάλι ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και προηγήθηκε 19-33, λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, που εν τέλει έκλεισε στο 22-36.
Το καλό του πρόσωπο στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου έδειξε ο Ηρακλής, η διαφορά έπεσε στους 4 (32-36, στο 23΄), αλλά με τον Αμάτο να σκοράρει από μέση και μακρινή απόσταση, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 32-41. αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά στους 3 (38-41) και η περίοδος έκλεισε στο 38-45.
Με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, ο Κεραυνός πήρε διαφορά πάνω από 10 πόντους (41-53). Ο Ηρακλής όσες φορές έφτανε σε απόσταση αναπνοής, οι αντίπαλοι είχαν λύσεις στην επίθεση και κρατούσαν τη διαφορά σε απόσταση ασφαλείας. Ετσι, το παιχνίδι έφτασε στα τελευταία λεπτά με τον Κεραυνό να κρατά τη νίκη στα χέρια του και παρά τις προσπάθειες των Καμπερίδη, Λιακόπουλο έφτασαν στην πολυπόθητη γι’αυτούς νίκη.

ΚΑΚΙΣΤΗ ήταν η διαιτησία που από τα πρώτα μόλις δευτερόλεπτα έδειξε τις…διαθέσεις της. Δύο φορές μάλιστα στην πρώτη περίοδο, καταλόγισαν μεταφορά της μπάλας, σε φάσεις που οι παίκτες του Κεραυνού είχαν κάνει φάουλ. Αλλά και σε πολλές ακόμη φάσεις, οι “άρχοντες του αγώνα”, έδειξαν την διάθεση να προστατεύσουν τους φιλοξενούμενους και πολλές ήταν οι φορές που οι παίκτες του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη και ο πάγκος του Ηρακλή εξαγριώθηκαν με τις αποφάσεις. Ειδικά, ο πρώτος διαιτητής του αγώνα, Κώστας Σταματόπουλος, που σφυρίζει στην Α1, είχε το μυαλό του σε καμιά παραλία και απέφευγε να σφυρίζει, ακόμη και σε φάσεις που ήταν ολοκάθαρες και γινόντουσαν μπροστά του.

Τα δεκάλεπτα: 10-21, 22-36, 38-45, 67-72.
Διαιτητές: Σταματόπουλος – Σιόρεντας – Τατούδης.
Ηρακλής (Χατζηκυριακίδης): Μπάρδας, Τότσιος 11, Καράμπουλας 8, Χρήστου 10, Καμπερίδης 15 (3), Λιακόπουλος 14, Δανιήλ 2, Καλές, Ραντίνοβιτς 7.
Κεραυνός Αιγίου (Καραγιάννης): Κυριακίδης 13 (2), Αμάτο 11 (1), Κολλιόπουλος, Σταυρόπουλος 10 (2), Κεφαλάς 7, Ορφανός 18 (4), Σταυρουλάκης 5 (1), Γεωργούλας, Άλμπερτ 8.

Ενταση στο φινάλε

Με τη λήξη του αγώνα, ορισμένοι φίλαθλοι του Ηρακλή μη μπορώντας να αντέξουν την ήττα αλλά πάνω απ’όλα το γεγονός ότι θα πρέπει να παρακολουθήσει άλλη μια χρονιά την ομάδα του στην Α2, ξέσπασαν κατά πάντων. Το κλίμα είχε φανεί στο ημίχρονο όταν ένας φίλος των κυανόλευκων είχε έντονο διάλογο με το Νίκο Δουβή.
Στο φινάλε όμως, έφτσαν κοντά στην πόρτα των αποδυτηρίων της ομάδας και συζητούσαν σε έντονο ύφος με ανθρώπους της διοίκησης. Εκεί βρέθηκε και ο γιατρός της ομάδας, Κώστας Μανώλογλου, που συνομίλησε με φιλάθλους και φάνηκε ο εκνευρισμός που διακατείχε τους παρευρισκόμενους. Παρόντες ήταν και τα μέλη της διοίκησης του ΤΑΚ που από τη μία δεν μπορούσαν να χωνέψουν το αποτέλεσμα και από την άλλη προσπάθησαν να ηρεμήσουν τον κόσμο και γρήγορα το κατάφεραν. Πάντως, υπήρχε έντονη δυσαρέσκεια για ορισμένους παίκτες που σύμφωνα με τον κόσμο δεν είχαν το μυαλό τους στον αγώνα, αλλά στο πότε θα φύγουν για τις ιδιαίτερες πατρίδες τους.
Στο γήπεδο βρέθηκαν μεταξύ άλλων τα μέλη του ΤΑΚ, Φώτης Θέος, Μάκης Σαρλής, Θόδωρος Περλεκίδης, Μανώλης Γεωργάκας, Νίκος Παπανικολάου, ο πρόεδρος του ΓΣ, Δημήτρης Τριανταφύλλου. Επίσης στις κερκίδες ήταν οι Δημήτρης Μανώλογλου, Ηλία Στοφορόπουλος, Νίκος Αγγέλου, Γιάννης Τσουμής, Θόδωρος Πολυμένης, Γιάννης Τσιμπής, Στέφανος Πέρκος, αλλά και ο πρόεδρος του ICBS, Κώστας Τσοτσουμάνος. Από τα δημοσιογραφικά παρακολούθησε τον αγώνα ο Λευτέρης Κακιούσης, που αποχώρησε στο τέλος του ημιχρόνου.

Τα έσπασε ο Ραντίνοβιτς

Σκηνές ροκ και στα αποδυτήρια του Ηρακλή. Με τη λήξη του αγώνα, οι παίκτες ήταν και αυτοί εκνευρισμένοι με την εξέλιξη του παιχνιδιού, αλλά και με τις αντιδράσεις της κερκίδας. Εκτός εαυτού όμως, ήταν ο Βέλιμιρ Ραντίνοβιτς. Αμέσως μετά το τέλος, στα αποδυτήρια βρέθηκε ο Φώτης Θέος και ο Σέρβος σέντερ τον ρώτησα πότε θα εξοφληθεί. Ο παράγοντας του ΤΑΚ του απάντησε πως θα το συζητήσει με τον εκπρόσωπό του. Αυτό δεν άρεσε στον Ραντίνοβιτς που προκάλεσε ζημιές σε δύο πόρτες των αποδυτηρίων, αλλά και σε άλλα σημεία.