Χαμός στο ΣΕΦ, νίκη για ΠΑΟ

Ο Παναθηναϊκός “έσπασε” το πλεονέκτημα της έδρας του Ολυμπιακού, κερδίζοντας με 69-67. Ενας ακόμη αγώνας των αιωνίων στιγματίστηκε από σοβαρά επεισόδια. Δύο λεπτά πριν τη λήξη …

Διάφορα

Δύο λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης, φίλαθλο του Ολυμπιακού εκτόξευσαν κροτίδα προς τον πάγκο του τριφυλλιού με τους παίκτες να πηγαίνουν στο κέντρο. Ο κόσμος όμως προσπάθησε να μπει στον αγωνιστικό χώρο, αλλά με τις αστυνομικές δυνάμεις να αναλαμβάνουν δράση, άρχισε ο ξύλο. Οι διαιτητές μπήκαν στα αποδυτήρια και επέστρεψαν μετά από μερικά λεπτά και αφού τα πνεύματα ηρέμησαν. Μετά το τέλος του αγώνα όμως, ο κόσμος τα έβαλε με τους παίκτες και ορισμένοι βρέθηκαν στο στόχαστρο τους. Ενας απ’αυτούς ήταν ο Γιάννης Μπουρούσης που τα άκουσε για τα καλά.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Παναθηναϊκός έκανε ένα άκρως επαγγελματικό παιχνίδι. Με εξαιρετική άμυνα και με βοήθειες απ’όλους τους παίκτες, διατηρούσε το προβάδισμα καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, χωρίς να μπορεί να πάρει διαφορά ασφαλείας. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο αγώνας πήγε στην διαδικασία των βολών. Ο Μάικ Μπατίστ ήταν ο μοναδικός παίκτης στις κρίσιμες αυτές φάσεις που αστόχησε σε βολή, κάνοντας το 69-67, 7΄΄ πριν το τέλος. Ο Παπαλουκάς πήρε την τελευταία επίθεση και με λέι άπ προσπάθησε να στείλει τον αγώνα στην παράταση. Η προσπάθεια ήταν άστοχη, αν και φάνηκε πως ο Γιασικεβίτσιους του έκανε φάουλ στην προσπάθεια να τον σταματήσει με τους διαιτητές όμως, να μην το σφυρίζουν.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 38-34, 49-53, 67-69.
Ολυμπιακός (Γιαννάκης): Παπαλουκάς 5 (1), Πελεκάνος, Τσίλντρες 23 (2), Βούισιτς 8, Τεόντοσιτς, Μπουρούσης 18 (2), Χαλπερίν 5, Γκριρ 2, Πρίντεζης 6, Ερστεγκ, Σχορτσιανίτης.
Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Γιασικεβίτσιους 4, Κέτσμαν, Σπανούλης 9, Περπέρογλου, Μπατίστ 10, Φώτσης 9 (2), Νίκολας 15 (1), Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 6, Πέκοβιτς 16.