Στίβος: Χάλκινη η Κουτσιμάνη

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το  Πανελλήνιο πρωτάθλημα 10.000μ Ανδρών, Νέων (Ανδρών), Εφήβων, Γυναικών και Νέων (Γυναικών) πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Στάδιο Νέας Ιωνίας. Το τμήμα του …

Άλλα αθλήματα

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το  Πανελλήνιο πρωτάθλημα 10.000μ Ανδρών, Νέων (Ανδρών), Εφήβων, Γυναικών και Νέων (Γυναικών) πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Στάδιο Νέας Ιωνίας. Το τμήμα του στίβου του Ηρακλή  έδωσε δυνατό παρών και σε αυτό το πρωτάθλημα.

Συγκεκριμένα η Κουτσιμάνη του Ηρακλή κατέκτησε την τρίτη θέση στις νέες γυναίκες στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα τερματίζοντας σε 39:57.016 τα 10.000. Ενώ στην κατηγόρια των γυναικών η Ευαγγελία Δόντα με 38:24.87κατεκτησε την έκτη θέση και η Φωτεινή Βενέτη με 39:37.27 την όγδοη.

Πρωταθλητής Ελλάδας στους άνδρες στέφθηκε ο Δήμος Μαγγίνας του Ολυμπιακού επικράτησε στα τελευταία μέτρα του έμπειρου Γιώργου Καραβίδα της ΑΕΚ, νικητή του Πανελληνίου πρωταθλήματος Μαραθωνίου δρόμου, ενώ στις γυναίκες η  Μάγδα Γαζέα (ΑΓΕ Ζακύνθου) νίκησε άνετα.  Στους Νέους άνδρες πρώτος ήταν ο Θεοδόσης Κάλδης (Ολυμπιακός) και στους έφηβους ο Παναγιώτης Βουτσινάς (ΑΟ Πέλωψ Πατρών), ενώ στις Νέες γυναίκες πρώτευσε η Ρήγα.

Τα αποτελέσματα

Ανδρες
1.Δήμος Μαγγίνας (Ολυμπιακός)  30:57.93, 2.Γιώργος Καραβίδας (ΑΕΚ) 30:58.92, 3.Χριστόφορος Μερούσης (ΠΓΣ)  31:00.58, 4.Μιχάλης Γελασάκης (Ολυμπιακός) 31:08.33, 5.Βασίλης Πουλιόπουλος (ΑΣ Φίλιππος) 31:09.06, 6.Θεοδόσης Κάλδης (Ολυμπιακός) 31:18.35, 7.Γιάννης Μαγκριωτέλης (ΠΑΟ Καλαμπακίου) 31:21.96, 8.Χρήστος Καλλίας (ΑΣ Δολιχός Αμφισας) 31:34.00

Νέοι άνδρες
1.Θεοδόσης Κάλδης (Ολυμπιακός) 31:18.35, 2.Χρήσατος Καλλίας (ΑΣ Δολιχός Αμφισας) 31:34.00, 3.Παναγιώτης Βουτσινάς (ΑΟ Πέλοψ Π.) 32:20.52, 4.Κώστας Τουσέ (ΓΕ Αγρινίου) 32:30.29, 5.Κώστας Γαλανόπουλος (ΓΣ Αμαρουσίου) 32:51.94
6.Κώστας Βασιλάκης (ΑΕΚ) 32:57.88

Εφηβοι

1.Παναγιώτης Βουτσινάς (Πέλοψ Π.) 32:20.52,2.Κώστας Τουσέ (ΓΕ Αγρινίου) 32:30.29,3.Κώστας Γαλανόπουλος (ΓΣ Αμαρουσίου) 32:51.94 ,4.Δημήτρης Στιβαχτής (ΑΟ Λασιθίου) 33:48.03, 5.Κώστας Γκελαούζος (ΑΣ Δόλιχος Αμφ.) 34:30.70, 6.Κυριάκος Συμιριώτης (ΦΟ Βροντάδου) 34:57.02
 
Γυναίκες
1.Μάγδα Γαζέα (ΑΓΕ Ζακύνθου) 35:29.69,2.Σοφία Ρήγα (Ελ. Βενιζέλος) 35:34.62, 3.Ουρανία Ρέμπουλη (ΓΣΝ Λέρου) 37.18.49, 4.Ελένη Διακομοπούλου–Σλέχτερ (Ελ. Βενιζέλος) 37:56.64, 5.Παρασκευή Κατσακιώρη (Πέλοψ Π.) 37:59.33,6.Ευαγγελία Δόντα (ΓΣ Ηρακλής) 38:24.87, 7.Βασιλική Καραγεωργάκη (ΣΑΠΚ Νεάπολης) 39:31.34 ,8.Φωτεινή Βενέτη (ΓΣ Ηρακλής) 39:37.27

Νέες
1.Σοφία Ρήγα (Ελ. Βενιζέλος) 35:34.62, 2.Ουρανία Ρέμπουλη (ΓΑΣ Λέρου) 37.18.49
3.Κουτσιμάνη (ΓΣ Ηρακλής) 39:57.01,4.Αργυρή Μητρούδη (ΠΑΟΚ) 40:16.06,5.Θεσσαλία-Κλεοπάτρα Φραγκοπούλου (ΠΓΣ)  43:45.66,6.Μάγδα Κοτσασάββα (Βεργίνα) 43:52.75,7.Αργυρώ Μαρκανδώνα (ΓΣ βόλου) 44:15.15

Back to Top