Νικητής στην… αγγαρεία

Πριν την έναρξη του αγώνα ανάμεσα στην Ηρακλή και τη ΜΕΝΤ, όλα συνηγορούσαν πως οι κυανόλευκοι θα είχαν εύκολο έργο κόντρα στον ουραγό της βαθμολογίας. …

Πριν την έναρξη του αγώνα ανάμεσα στην Ηρακλή και τη ΜΕΝΤ, όλα συνηγορούσαν πως οι κυανόλευκοι θα είχαν εύκολο έργο κόντρα στον ουραγό της βαθμολογίας. Εντός του παρκέ όμως, τα πράγματα ήταν εντελώς διαφορετικά με τον Ηρακλή να κερδίζει τελικά δύσκολα, με 79-76.

Παρουσία ελάχιστων φιλάθλων, περίπου 100, οι δύο ομάδες δεν έδειξαν διάθεση να παίξουν καλό μπάσκετ. Αυτό που μάλλον τους ενδιέφερε, ήταν να τελειώσει όσο γρηγορότερα γίνει η αναμέτρηση για την 28η αγωνιστική. Ο Ηρακλής βγήκε νικητής, αλλά η εικόνα του ήταν μέτρια σχεδόν σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης. Μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο κατόρθωσε να παίξει καλό μπάσκετ και να πάρει μια ικανή διαφορά που θα μπορούσε να τον οδηγήσει σε μια εύκολη νίκη.

Η ΜΕΝΤ άρχισε καλύτερα τον αγώνα προηγούμενη με 2-7 στο 5΄, αλλά με τους Καλλέ και Ραντίνοβιτς να παίρνουν επιθετικές προσπάθειες οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 16-12. Το τέλος της πρώτης περιόδου όμως, βρήκε την ομάδα της Τούμπας με 18-21 με τους Μπένα και Μακρή να κάνουν πολύ καλή δουλειά στην επίθεση. Δυναμικά άρχισε στην δεύτερη περίοδο ο Ηρακλής και με σερί 8-0 προηγήθηκε 26-21 στο 13΄ και 31-26 στο 16΄. Τα νεκρά σημεία όμως, έδωσαν την ευκαιρία στην Ενωση να ξαναπάρει το προβάδισμα (35-36) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 38-36.

Η πολύ καλή εικόνα του Ηρακλή στην τρίτη περίοδο έκανε πολλούς να πιστέψουν πως το παιχνίδι θα αποκτούσε διαδικαστικό χαρακτήρα. Με τους Λιακόπουλο και Τότσιο να σκοράρουν, η διαφορά πήγε στους 10 πόντους για πρώτη φορά στο 22΄ (46-36), ενώ στο 27΄ το σκορ ήταν 57-49.

Με τον Μακρή να βρίσκει και πάλι τον δρόμο στο καλάθι, η ΜΕΝΤ μείωσε 63-60 στο 32΄ και από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ. Παρά τις προσπάθειες των φιλοξενουμένων, ο σύλλογος της Τούμπας δεν μείωσε κάτω από τους δύο πόντους με το ματς να τελειώνει 79-76.

Με τη νίκη αυτή και με την ήττα της Νήαρ Ηστ από τον Ηλυσιακό, ο Ηρακλής κατέκτησε και μαθηματικά την τέταρτη θέση του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 38-36, 63-55, 79-76.

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ. – Πολυχρονίδης – Τσαουσίδης.

Ηρακλής (Χατζηκυριακίδης): Χρήστου, Μπάρδας 2, Τότσιος 14 (1), Καράμπουλας 14, Καμπερίδης 7, Λιακόπουλος 18 (2), Δανιήλ 7, Καλλές 6, Ραντίνοβιτς 11.

ΜΕΝΤ (Κωνσταντινίδης): Τσιμπής 3 (1), Σκαρλάτος 3 (1), Βασιλείου 3 (1), Αράπης, Κοκολιός 12 (2), Μπένας 10, Τζακόπουλος 18 (3), Μακρής 22 (4), Λυμπέρης 5.