Τέταρτος ο Ολυμπιακός

Την ήττα με 95-79 γνώρισε ο Ολυμπιακός από την Μπαρτσελόνα στον μικρό τελικό του φάιναλ φορ της Ευρωλίγκα στο Βερολίνο. Με αρκετές αλλαγές και δίνοντας χρόνο …

Διάφορα

Με αρκετές αλλαγές και δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που δεν χρησιμοποιήθηκαν στους ημιτελικούς της Παρασκευής, Ολυμπιακός και Μπαρτσελόνα αγωνίστηκαν στον τελικό της παρηγορίας. Οι Καταλανοί είχαν μεγαλύτερη διάθεση και πήραν δίκαια τη νίκη. Η Μπαρτσελόνα απέκτησε νωρίς προβάδισμα 9-19, ενώ στην δεύτερη περίοδο η διαφορά έφτασε τους 18 πόντους (19-37), για να λήξει τελικά το ημίχρονο με σκορ 30-46.

Οι ερυθρόλευκοι δεν κατάφεραν να μπουν στην διεκδίκηση της νίκης, ακόμη και όταν μείωσε σε 52-63, με την τελευταία περίοδο να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Παναγιώτης Γιαννάκης δεν συμπεριέλαβε στην αποστολής τους Τσίλντρες και Πάργκο, ενώ ο Σχορτσανίτης ήταν στην δωδεκάδα χωρίς να πάρει χρόνο συμμετοχής.

Λίγο πριν το τέλος του αγώνα, ο Γιάννης Μπουρούσης λογομάχησε με φίλους του Παναθηναϊκού και γυρνώντας προς την πλευρά τους, τους έδειξε με τα χέρια τον αριθμό 10, λέγοντας “θα τα πούμε σε 10 μέρες”, υπονοώντας τους τελικούς του Πρωταθλήματος. Παράλληλα, ελάχιστοι φίλοι του Ολυμπιακού έβρισαν τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο, με αφορμή το γεγονός ότι δεν αγωνίστηκε στο φάιναλ φορ εξαιτίας τραυματισμού. Ο Πυργιώτης φόργουορντ υποφέρει από πρόβλημα στη μέση.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 30-46, 58-73, 79-95.

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 8, Πελεκάνος 3, Βούιτσιτς 12, Μιλόσεβιτς, Μπουρούσης 17 (1), Χαλπερίν, Γκριρ 19 (2), Βουγιούκας, Πρίντεζης 4, Έρτσεγκ 11, Τεόντοσιτς 5.
Μπαρτσελόνα (Τσαβιέρ Πασκουάλ): Μπαζίλε 3 (1), Μπάρετ 4, Τρίας 5, Μπάρτον 6 (1), Λάκοβιτς 14 (2), Ναβάρο 14 (1), Άντερσεν 20 (3), Βάθκεθ 3, Ιλιάσοβα 7, Σάντα 4, Σαντιάγκο 10, Γκριμάου 5 (1).