Κυπελλούχος ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός είναι ο Κυπελλούχος Ελλάδας για τη σεζόν 2008-2009, αφού επικράτησε με 15-14 (!) στη διαδικασία των πέναλτι, έπειτα από έναν Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο τελικό (κανονικός αγώνας 3-3, παράταση 4-4). Η …

Διάφορα

Η «Ένωση» προηγήθηκε 2-0 με δύο γκολ του Μπλάνκο (4’, 8’) και το 2-0 ήταν το σκορ ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός έκανε την αντεπίθεσή του στο β’ μέρος και με γκολ του Ντάρμπισιρ (47’) και του Ντουντού (70’) ισοφάρισε. Η ΑΕΚ έδειξε να καθαρίζει το παιχνίδι με γκολ του Σκόκο στο 90’, αλλά ο Ντάρμπισιρ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Ο Γκαλέτι έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (102’), αλλά έβγαλε τη φανέλα του και σωστά αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Δύο λεπτά αργότερα, το δρόμο για τα αποδυτήρια πήρε και ο Παπαδόπουλος με δεύτερη κίτρινη (αποβλήθηκε και ο Κυργιάκος στο 90’, ο οποίος ούτως ή άλλως είχε αντικατασταθεί νωρίτερα). Κόντρα σε εννιά παίκτες, η ΑΕΚ ισοφάρισε με τον Σκόκο (107’), αλλά δεν πέτυχε το πέμπτο γκολ και το παιχνίδι οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.

Η σειρά των πέναλτι: Καφές (1-0), Όσκαρ (1-1), Μπλάνκο (2-1), Ντουντού (2-2), Σκόκο (3-2), Ντιόγο (3-3), Εντίνιο (4-3), Ντομί (4-4), Μαϊστόροβιτς (δοκάρι), Τζόρτζεβιτς (απόκρουση), Ενσαλίβα (5-4), Τοροσίδης (5-5), Σάχα (6-5), Μπελούτσι (6-6), Πελετιέρι (7-6), Άντζας (7-7), Γεωργέας (απόκρουση), Άντζας (απόκρουση), Καφές (8-7), Όσκαρ (8-8), Μπλάνκο (9-8), Ντουντού (9-9), Σκόκο (10-9), Ντιόγο (10-10), Εντίνιο (11-10), Ντομί (11-11), Μαϊστόροβιτς (12-11), Τζόρτζεβιτς (12-12), Ενσαλίβα (13-12), Τοροσίδης (13-13), Σάχα (14-13), Μπελούτσι (14-14), Πελετιέρι (απόκρουση), Νικοπολίδης (14-15)

ΑΕΚ: Σάχα, Γεωργέας, Κυργιάκος (λ.τ. 62′ Αλεξόπουλος), Μαϊστόροβιτς, Ζεράλδο Αλβες, Ενσαλίβα, Καφές, Σκόκο, Μαντούκα (68′ Πελετιέρι), Τζιμπούρ (77′ Εντίνιο), Μπλάνκο.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Αβρ. Παπαδόπουλος, Αντζας, Ντομί, Πατσατζόγλου (46′ Ντάρμπισαϊρ, λ.τ. 97′ Οσκαρ), Ντουντού, Γκαλέτι, Λέτο (63′ Τζόρτζεβιτς), Μπελούτσι, Ντιόγο.