Ηττα στο φινάλε

Σε ένα ακόμη παιχνίδι, η τύχη γύρισε την πλάτη στην ομάδα του Ηρακλή, που γνώρισε την ήττα με 76-74 από την Ξάνθη στην θρακική πόλη. Οι …

Οι κυανόλευκοι αν και βαθμολογικά αδιάφοροι ήταν στην διεκδίκηση της νίκης σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι στόχευαν στη νίκη που θα τους δώσει αβαντάζ για την παραμονή στην κατηγορία και γι’αυτό μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα. Ήλεγχαν τον ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο και διατηρούσαν μια μικρή διαφορά.

Σε κανένα σημείο ο Ηρακλής δεν άφησε το παιχνίδι να του ξεφύγει. Ούτε και στην τελευταία περίοδο όταν η Ξάνθη προηγήθηκε με 70-60. Οι παίκτες του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη απάντησαν με ένα σερί 0-12 που τους έδωσε το προβάδισμα (70-72). Στο τελευταίο μισό λεπτό οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα 76-74 και η επίθεση που θα έκρινε τον αγώνα ήταν στα χέρια των παικτών του Ηρακλή. Η μπάλα πέρασε στα χέρια του Κώστα Χρήστου που ωστόσο δεν κατάφερε να σκοράρει και η κόρνα της γραμματείας βρήκε την Ξάνθη να πανηγυρίζει τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους κυανόλευκους ήταν ο Χρήστου, που σημείωσε 19 πόντους, ενώ μάζεψε και 6 ριμπάουντ. Ενα ακόμη πολύ καλό παιχνίδι από τον Σταύρο Δανιήλ που είχε εξαιρετικά ποσοστά, σημειώνοντας 13 πόντους και είχε τέντεξ 0,924. Διψήφιο αριθμό πόντων είχαν επίσης οι Λιακόπουλος και Καράμπουλας. Για τους νικητές ο Ιβάν Γέλενιτς σημείωσε 27 πόντους με 7/7 δίποντα. Στον Ηρακλή έχουν παράπονα από τη διαιτησία, ειδικά ορισμένα σφυρίγματα στην τελευταία περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 46-39, 62-53, 76-74.

Ξάνθη (Ζαφειρούδης): Μητσάκης 2, Κουκουράβας 13(1), Σεφερίδης 9(1), Μαρουλάκης, Γέλενιτς 27(3), Αναγνωστόπουλος 10, Σκορδάλης, Κάντιτς 12(2), Γκογκίδης 3(1).

Ηρακλής (Χατζηκυριακίδης): Χρήστου 19(1), Τότσιος 6, Μπάρδας 5(1), Καράμπουλας 11(1), Λιακόπουλος 11(1), Καμπερίδης 3(1), Δανιήλ 13(2), Καλλές 4, Χατζηπέτρου, Ραντίνοβιτς 2.