Το μέλλον τους ανήκει

Όπως και να έχει, έδωσαν έναν τίμιο αγώνα κόντρα στον Ολυμπιακό που παρατάχθηκε με παίκτες της ομάδας των νέων.. Και το κακό είναι ότι τον …

Ακαδημία

Όπως και να έχει, έδωσαν έναν τίμιο αγώνα κόντρα στον Ολυμπιακό που παρατάχθηκε με παίκτες της ομάδας των νέων.. Και το κακό είναι ότι τον Ηρακλή τον αδικεί πολύ και η ήττα, αλλά και η έκταση αυτής. Το «BLUEARENA» βρέθηκε στο Καραϊσκάκη, στο πλευρό της τρίτης ομάδας και σας μεταφέρει όλα όσα συνέβησαν πριν, κατά τη διάρκεια και μετά το τέλος του ημιτελικού.

Ο Ηρακλής δεν κατάφερε στον ημιτελικό του Πανελληνίου Πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκα για τις ομάδες Κ18 (με παίκτες κάτω των 18 χρόνων, τις Γ’ ομάδες δηλαδή των συλλόγων) να πάρει την πρόκριση για τον τελικό της Κυριακής. Έχασε από τον Ολυμπιακό, στο «Γ.Καραϊσκάκης», με 4-1, σκορ πάντως που δεν αντικατοπτρίζει εξ ολοκλήρου και την εικόνα του παιχνιδιού Οι παίκτες του Βασίλη Σπυρογιάννη είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας στο κέντρο και στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού είχαν και την κατοχή. Πλην όμως, κάποια αμυντικά λάθη (στα τρία από τα τέσσερα γκολ του Ολυμπιακού) επέτρεψαν στην ομάδα του Πειραιά να έχει το εύκολο σκοράρισμα.

Μόλις στο 2’ ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ και στο 15’ ήταν ήδη 2-0, κάτι που έφερε τον Ηρακλή με την πλάτη στον τοίχο. Παρ’ όλα αυτά, οι «κυανόλευκοι» συνήλθαν και με καλή κυκλοφορία της μπάλας (καλοί στους χαφ, ο Νατσιόπουλος με τον Πεταλωτή, μέχρι τουλάχιστον να κουραστούν από ένα σημείο του β’ μέρους και μετά), έκαναν επιθέσεις από τις οποίες πάντως έλειπε η προσοχή στην τελική προσπάθεια. Ενώ δηλαδή είχαν την ικανότητα να φτάνουν έξω από την περιοχή του Ολυμπιακού, εκεί δεν είχαν τις λύσεις για να διασπάσουν την άμυνα των «ερυθρόλευκων». Το 2-1 πάντως στο 32’ με τον πρώτο σκόρερ της Κατηγορίας, τον Τσίτα που έφτασε τα 20 γκολ, ξαναέβαλε τον Ηρακλή στο παιχνίδι.

Στο β’ μέρος οι «κυανόλευκοι» που χθες έπαιζαν χωρίς τον τιμωρημένο, Τοπούζη που είναι από τις καλές μονάδες της ομάδας στους χαφ, μπήκαν πιο δυνατά και ζήτησαν το γκολ της ισοφάρισης. Είχαν και πάλι την κατοχή της μπάλας όχι όμως τις ευκαιρίες και αυτό ήταν ένα άλυτο πρόβλημα για τον Ηρακλή που εξαιτίας ενός ακόμη λάθους της άμυνας στο 54’ βρέθηκε πάλι με δύο γκολ πίσω στο σκορ και αυτό ήταν κάτι που επηρέασε και ψυχολογικά την ομάδα.

Από το 60’ και μετά, οι «κυανόλευκοι» δεν είχαν την ίδια δύναμη και ο Ολυμπιακός κρατούσε μάλλον εύκολα το υπέρ του σκορ, το οποίο και διεύρυνε στο 84’. Ακόμη κι έτσι όμως θα μπορούσε να μπει και πάλι στο παιχνίδι με τη φάση του 78’ όταν οι παίκτες του Ολυμπιακού έδιωξαν την μπάλα πάνω στη γραμμή. Ο Ηρακλής επίσης απείλησε την εστία των «ερυθρόλευκων» στις καθυστερήσεις όταν ένα σουτ του Κιρβαλίτζε έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Όπως και να έχει και παρά την ήττα σε αυτό το παιχνίδι, οι παίκτες της Γ’ ομάδας του Ηρακλή έκαναν μια πολύ καλή πορεία φθάνοντας μέχρι εδώ. Αλλωστε, σε αυτές τις ηλικίες το σημαντικό δεν είναι μόνο ο Πρωταθλητισμός και οι τίτλοι. Είναι και το να μαθαίνουν οι παίκτες να παίζουν σωστό ποδόσφαιρο από άποψη τακτικής (κι αυτό το έδειξε χθες, εν πολλοίς ο Ηρακλής) και να αποκτούν εμπειρίες. Και σίγουρα το παιχνίδι στο «Γ.Καραϊσκάκης» βοήθησε πολύ και σε αυτό τον τομέα. Στο γήπεδο για τον Ηρακλή ήταν και οι γονείς των παιδιών και συνοδοί της ομάδας που έκαναν καλή… κερκίδα για τον Ηρακλή, ενώ το παιχνίδι παρακολούθησε και ο πρόεδρος της ΠΑΕ, Αντώνης Ρέμος.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ

2’ ΓΚΟΛ: Ο Γκαβασιάδης κάνει το 1-0 για τον Ολυμπιακό
8’: Φάουλ του Νατσιόπουλου για τον Ηρακλή, ο Ευσταθίου με γυριστό σουτ στέλνει την μπάλα άουτ
15’ ΓΚΟΛ: Ο Ζαραφωνίτης είναι τετ-α-τετ και με εύστοχο πλασέ κάνει το 2-0 για τον Ολυμπιακό
20’: Ο Τσίτας για τον Ηρακλή κάνει προβολή από κοντά αποκρούει ο Μένιος
32’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ: Ο Νατσιόπουλος εκτελεί φάουλ και ο Τσίτας με κεφαλιά κάνει το 2-1 για τον Ηρακλή
38’: Ο Τσίτας από μακρινή απόσταση κάνει δυνατό σουτ, στέλνει την μπάλα άουτ
46’: Ο Ηρακλής ζητά πέναλτι σε μαρκάρισμα του Πεταλωτή στην περιοχή, ο διαιτητής αφήνει το παιχνίδι να συνεχιστεί.
49’: Σουτ του Γκαβασιάδη για τον Ολυμπιακό μπλοκάρει ο Ηλιάδης
54’ ΓΚΟΛ: Ο Κουρτάνοβιτς εκμεταλλεύεται τη σύγχυση στην περιοχή του Ηρακλή και με σουτ από κοντά κάνει το 3-1.
58’: Καλοχτυπημένο φάουλ από τον Νατσιόπουλο του Ηρακλή, η μπάλα περνάει εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μένιου.
78’: Ο Κομβολίδης από κοντά κάνει το πλασέ για τον Ηρακλή, στη γραμμή του τέρματος διώχνουν οι παίκτες του Ολυμπιακού
84’ ΓΚΟΛ: Ο Γκαβασιάδης κάνει το 4-1 για τον Ολυμπιακό
90’+: Ο Κιρβαλίτζε για τον Ηρακλή με πολύ δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, στέλνει την μπάλα να τραντάξει το οριζόντιο δοκάρι του Μένιου.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΗΡΑΚΛΗΣ (ΣΠΥΡΟΓΙΑΝΝΗΣ): Ηλιάδης, Κουτσιώλης (78’ Σολομωνίδης), Σπανός (59’ Τούσιας), Φωτιάς, Χότζα, Πεταλωτής, Ευσταθίου (87’ Κιρβαλίτζε), Κριβάσης, Τσίτας (87’ Μωυσίδης), Νατσιόπουλος, Σάρρος (68’ Κομβολίδης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΤΕΡΕΖΟΠΟΥΛΟΣ): Μένιος, Κρητικός, Ποτουρίδης, Σαμαρόπουλος, Παπαδήμας, Κοτσαρίδης, Κουρτάνοβιτς (65’ Καρατζανίδης), Βαλεριανός (69’ Νικολέτος), Γκαβασιάδης (85’ Αριανούτσος), Γκαβζίδης, Ζαραφωνίτης (78’ Κούλος).

-Στον άλλον ημιτελικό, ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Άρη με 3-0 και έτσι Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός θα είναι το ζευγάρι του αυριανού τελικού.