Στον τελικό η ΤΣΣΚΑ

Την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον τίτλο της έχει η ΤΣΣΚΑ Μόσχας που κέρδισε την Μπαρτσελόνα με 82-78 στον πρώτο ημιτελικό του φάιναλ φορ της Ευρωλίγκα. Με …

Διάφορα

Με τον πρωτομάστορα Ετόρε Μεσίνα να κοουτσάρει υποδειγματικά την ομάδα του, η ομάδα της Μόσχας ανέτρεψε τα εις βάρος της προγνωστικά. Παρά το άσχημο πρώτο δεκάλεπτο, οι Πρωταθλητές Ευρώπης ανέκαμψαν στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Ραμούνας Σισκάουσκας να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση. Ο Λιθουανός σημείωσε τους 23 από τους 33 τελευταίους πόντους της ΤΣΣΚΑ από το 28΄ της αναμέτρησης κι έπειτα.

Για την Μπαρτσελόνα, ο πρώην σέντερ της ρωσικής ομάδας, Ντέιβιντ Αντερσεν πάλευε σχεδόν μόνος του, σημειώνοντας 24 πόντους.

Ο Νίκος Ζήσης αγωνίστηκε μόλις 3 λεπτά, χωρίς να σημειώσει πόντο. Πρώτος διαιτητής του αγώνα ήταν ο Λάζαρος Βορεάδης.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 21-12, 36-32, 56-54, 78-82

Μπαρτσελόνα: Μπαζίλε 5 (1), Μπάρτον 2, Λάκοβιτς 13 (3), Ναβάρο 13 (3), Άντερσεν 24 (3), Βάσκεζ 6, Ιλιασόβα 2, Σάντα, Σαντιάγκο 9, Γκριμάου 9.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Ζήσης, Σμόντις 9 (1), Σισκάουσκας 29 (4), Χόλντεν 8 (1), Λόρμπεκ 8, Λάνγκτον 15, Καν 4, Κριάπα 9, Πλάνινιτς, Μόρις.