ΓΑΛΑΖΙΟΙ ΚΟΡΙΤΣΑΡΟΙ

Τεράστια επιτυχία για το γυναικείο βόλεϊ του Ηρακλή. Οι κορίτσαροι του Θανάση Στράντζαλη άλωσαν το κλειστό της Νέας Σμύρνης με 1-3 σετ (25-23, 26-28, 20-25, …

Τεράστια επιτυχία για το γυναικείο βόλεϊ του Ηρακλή. Οι κορίτσαροι του Θανάση Στράντζαλη άλωσαν το κλειστό της Νέας Σμύρνης με 1-3 σετ (25-23, 26-28, 20-25, 15-25) και εξασφάλισαν τη συμμετοχή τους στο CEV CUP της νέας περιόδου, για πρώτη φορά στην ιστορία του τμήματος.

Μία εκπληκτική προσπάθεια καθ’ όλη τη διάρκεια της σαιζόν συνοδεύτηκε με απόλυτη επιτυχία για αυτή την ομάδα, που έσπασε όλα τα ρεκόρ. Για πρώτη φορά στην ιστορία της βρέθηκε σε τελικό κυπέλλου και σήμερα εξασφάλισε πανηγυρικά ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Οι κυανόλευκες είχαν να αντιμετωπίσου στο σημερινό παιχνίδι και δύο σημαντικά προβλήματα, καθώς απουσίαζε η βασική λίμπερο Βούγιοβιτς και η Γεωργακοπούλου. Παρόλα αυτά και με τις Αναγνώστου και Γιακούμπ να αγωνίζονται στην αρχική εξάδα, οι παίκτριες του Θανάση Στράντζαλη έφτασαν στη μεγάλη ανατροπή-νίκη.

Όσον αφορά την εξέλιξης της αναμέτρησης, οι κυανόλευκες «αυτοκτόνησαν» στο πρώτο σετ καθώς προηγήθηκαν με 0-8 και 1-10, χωρίς όμως να διατηρήσουν την υπέρ τους διαφορά μέχρι τέλους. Οι κυανέρυθρες μείωσαν αρχικά σε 5-13 και πλησίασαν στη συνέχεια ακόμα περισσότερο (14-16), εκμεταλλευόμενες τα λάθη του Ηρακλή στην επίθεση.

Ο Πανιώνιος μάλιστα πέρασε μπροστά με 23-19 αγχώνοντας ακόμα περισσότερο τις φιλοξενούμενες, που προσπάθησαν να πλησιάσουν στο σκορ (24-23) αλλά τελικά έχασαν το σετ με 25-23.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 8-5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ και 12-8 λίγο αργότερα, όμως οι παίκτριες του Θανάση Στράντζαλη δεν τα παράτησαν και ξεκίνησαν την αντεπίθεση τους.

Έτσι πέρασαν μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ με 15-16 αλλά νέα λάθη έφεραν τον Πανιώνιο να προηγείται με 19-17. Το σετ συνεχίστηκε πόντο-πόντο μέχρι το 26-26, με τις κυανόλευκες να ανεβάζουν στροφές και να φτάνουν στο 26-28, ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.
«Μάχη» δόθηκε μεγάλη και στο τρίτο σετ, όπου ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 16-14 και 19-17. Από εκείνο το σημείο ο Ηρακλής έκανε ένα εκπληκτικό σερί και «πυροβολώντας» τον αντίπαλο πέτυχε το 20-25.

Το τέταρτο σετ αποτέλεσε παράσταση για έναν ρόλο για τις κυανόλευκες, καθώς με την ανεβασμένη ψυχολογία που είχαν από την ανατροπή έφτασαν εύκολα στο 15-25, πανηγυρίζοντας μία μεγάλη και ιστορική νίκη που τις οδήγησε για πρώτη φορά στα ευρωπαϊκά σαλόνια.

Στράντζαλης: «Σαν πρωτάθλημα»

Εμφανώς συγκινημένος μετά τη σπουδαία νίκη επί του Πανιωνίου, ο Θανάσης Στράντζαλης μίλησε στο BLUEARENA.GR για την πολύ μεγάλη μέρα του γυναικείου κυανόλευκου βόλει: «Αυτό που πετύχαμε σήμερα είναι σα να κατακτήσαμε πρωτάθλημα. Συγχαρητήρια στα κορίτσια και σε αυτούς τους λίγους ανθρώπους που ήταν στο πλευρό μας όλη τη χρονιά. Είναι απίστευτο αυτό που πετύχαμε. Ένα μεγάλο ευχαριστώ και στον κόσμο που στάθηκε φέτος κοντά μας», ανέφερε ο προπονητής του Ηρακλή.