Γράφουν ιστορία τα κορίτσια

Τη μεγαλύτερη της στιγμή στην ιστορία της έγραψε σήμερα η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ηρακλή. Οι κυανόλευκες προκρίθηκαν για πρώτη φορά σε τελικό κυπέλλου Ελλάδας …

Τη μεγαλύτερη της στιγμή στην ιστορία της έγραψε σήμερα η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ηρακλή. Οι κυανόλευκες προκρίθηκαν για πρώτη φορά σε τελικό κυπέλλου Ελλάδας καθώς νίκησαν στον πρώτο ημιτελικό το Μαρκόπουλο με 2-3 σετ (25-23, 25-18, 19-25, 18-25, 13-15) και αύριο στις 18.00 θα αντιμετωπίσουν στο γήπεδο της Σύρου έναν από τους Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό. Ο Γηραιός που είχε και φιλάθλους στο πλευρό του ξεκίνησε πολύ άσχημα χάνοντας τα πρώτα δύο σετ, όμως κατάφερε να πετύχει τη μεγάλη ανατροπή. Η Μοντάνο πρωταγωνίστησε για ακόμα μία φορά απέναντι στο Μαρκόπουλο των πολλών απουσιών λόγω τραυματισμών, ενώ το “κλειδί” για την ανατροπή αποτέλεσε η παρουσία της Γιακούμπ. Στο πρώτο σετ οι κυανόλευκες προηγήθηκαν με 7-9 και 9-11, όμως η ανάκαμψη του Μαρκόπουλου που έφερε το 13-11 ανάγκασε τον Θανάση Στράντζαλη να πάρει τάιμ-άουτ. Η Λαγουδάκη με άσσο διατήρησε τη διαφορά (19-17), η οποία αυξήθηκε λίγο αργότερα (21-18) με τον ίδιο τρόπο, με τον Θανάση Στράντζαλη να παίρνει τάιμ-άουτ. Οι παίκτριες του αντέδρασαν μειώνοντας σε 23-22 χάρη και στο μπλοκ, με τον Γιώργο Λυκούδη να παίρνει από την πλευρά του τάιμ-άουτ. Καθαρό μυαλό όμως δεν είχαν οι κυανόλευκες και έχασαν το σετ με 25-23. Πιο εύκολο ήταν το έργο του Μαρκόπουλου στο δεύτερο σετ, καθώς εκμεταλλεύτηκε τα πολλά λάθη στην υποδοχή αλλά και την επίθεση του Ηρακλή. Έτσι χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα έφτασε στο 25-18. Οι παίκτριες του Θανάση Στράντζαλη κλήθηκαν να ανασυνταχθούν και στο τρίτο σετ προηγήθηκαν με 3-6, με τον Γιώργο Λυκούδη να παίρνει τάιμ-άουτ. Αυτό βοήθησε το Μαρκόπουλο να ισοφαρίσει σε 6-6, με τις κυανόλευκες πάντως να φτάνουν στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ με 7-8. Η Μοντάνο αύξησε τη διαφορά (7-9), όμως και πάλι το Μαρκόπουλο ισοφάρισε με μπλοκ (9-9). Οι τυπικά γηπεδούχοι πέρασαν μάλιστα μπροστά με 11-10, αλλά οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 11-13. Το μπλοκ της Γιακούμπ που βοήθησε με την είσοδο της σημείωσε το 12-15, ενώ με τον ίδιο τρόπο η Μοντάνο πέτυχε το 13-16. Οι κυανόλευκες διατήρησαν την υπέρ τους διαφορά μέχρι τέλους και κατέκτησαν το σετ με 19-25. Στο τέταρτο σετ ο Ηρακλής βελτιώθηκε ακόμα περισσότερο στην υποδοχή και προηγήθηκε με 9-12 χάρη και στις προσπάθειες της Μοντάνο. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ με 13-16, η Μοντάνο έκανε το 14-18, ενώ το μπλοκ της Γιακούμπ πέτυχε το 16-20. Το μονό μπλοκ της Μοντάνο αύξησε τη διαφορά (17-22), ο άσσος της Κάτιτς σημείωσε το 17-23 και έτσι ο Ηρακλής έφτασε χωρίς προβλήματα στο 18-25 και στην ισοφάριση στα σετ. Στο τάι-μπρέικ οι κυανόλευκες προηγήθηκαν με 0-3 χάρη στον άσσο της Κυριακίδου και το μπλοκ, με τον Γιώργο Λυκούδη να παίρνει τάιμ-άουτ. Η Μοντάνο πέτυχε το 0-4, η ίδια αύξησε τη διαφορά (0-5), με τον Γιώργο Λυκούδη να παίρνει άμεσα το δεύτερο τάιμ-άουτ. Το μπλοκ της Γιακούμπ σημείωσε το 1-7, όμως το Μαρκόπουλο μείωσε σε 4-7, με τον Θανάση Στράντζαλη να παίρνει τάιμ-άουτ. Ακόμα ένα μπλοκ της Γιακούμπ έκανε το 4-8, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 6-8, με την Κιόση να πλασάρει εύστοχα για το 6-9. Η ακραία του Ηρακλή πέτυχε το 7-10, όμως το Μσρκόπουλο και πάλι αντέδρασε μειώνοντας σε 9-10. Το λάθος της Μοντάνο έφερε την ισοφάριση για το Μαρκόπουλο (11-11) με τον Θανάση Στράντζαλη να παίρνει τάιμ-άουτ, ενώ ο άσσος της Καβαθά έκανε το 13-12. Η Μοντάνο ισοφάρισε (13-13), ο άσσος της Κάτιτς πέτυχε το 13-14 και το κυανόλευκο μπλοκ διαμόρφωσε το 13-15, με τις παίκτριες του Ηρακλή να πανηγυρίζουν με νίκη 2-3 σετ την πρόκριση τους στον αυριανό μεγάλο τελικό του κυπέλλου.

Στράντζαλης: “Γράψαμε ιστορία”

Ανακουφισμένος και υπερήφανος δήλωσε ο προπονητής του Ηρακλή, Θανάσης Στράντζαλης, μετά τη μεγάλη νίκη της ομάδας του: “Είχαμε πάρα πολύ άγχος. Κάναμε πολλά λάθη αλλά βρήκαμε το σθένος να γυρίσουμε το παιχνίδι. Είμαστε πολύ χαρούμενοι γιατί για πρώτη φορά φτάνουμε σε τελικό κυπέλλου”.

Μοντάνο: “Πιστέψαμε στην ανατροπή”

Χαρούμενη μετά την πρόκριση του Ηρακλή στον τελικό του κυπέλλου εμφανίστηκε η ΜVP της μεγάλης νίκης, Μαρλέν Μοντάνο: “Χάσαμε τα δύο πρώτα σετ αλλά πιστέψαμε στην ανατροπή. Είχαμε στην αρχή άγχος καθώς θεωρούσαμε ότι θα νικήσουμε. Καμία ομάδα δε χάνει αν δεν τελειώσει το παιχνίδι. Όποιος και να προκριθεί, Ολυμπιακός ή Παναθηναϊκός θα είναι το ίδιο. Είναι τελικός, όλα μπορούν να συμβούν. Πιστεύω ότι θα παρουσιαστούμε ακόμα καλύτερες. Θα τα δώσουμε όλα και θα δούμε”.